Je těžké vysvětlit bitvu o Tel Saki z vojenského hlediska. Méně než 60 výsadkářů a postupně 45 tanků se postavilo proti ohromné syrské síle složené z části sil dvou syrských divizí. Jejich boj snese i přes propast času jakákoliv měřítka.
V bitvě u Tel Saki, jedné z mnoha vybojovaných za arabsko- izraelské války na svátek Jom Kippur z roku 1973, se postavila hrstka izraelských parašutistů a osádek z vyřazených obrněných vozidel – převážně tanků a tři dny bojovala s mimořádnou přesilou syrských vojsk.
Izrael navrhl, aby „vše od Jaffské brány rovně a nalevo (křesťanská a muslimská čtvrť) bylo palestinské a vše napravo… bylo izraelské“.
Dnes navštívíme svaté místo, kde se i dnes pravidelně dějí zázraky! Toto místo je tak odlehlé, že o něm většina průvodců a izraelských geografů neví…
Nedávno Izraelci oslavili Den Jeruzaléma, svátek připomínající zázračné osvobození Jeruzaléma izraelskými obrannými silami během šestidenní války v roce 1967…
Íránský šáh Chosrow II. zahájil další válku proti Římské říši v roce 602 n. l. Byla to římská říše, ale nebyla to zrovna starověká pohanská Římská říše. Byla to východní, řecky mluvící, křesťanská římská říše…
„Nemohu zůstat v klidu. Nemohu žít, dokud se likvidují zbytky židovského národa v Polsku, jehož jsem představitelem. Moji soudruzi ve varšavském ghettu padli se zbraní v ruce v poslední hrdinské bitvě…“
Po informacích o složce zemské armády s názvem KEDYW se vrátím k dění v ghettu. 25. dubna se jednotky ŻZW doposud bojující v Ghettu po vyhodnocení situace která se nejevila jako beznadějná, rozhodly k postupnému odchodu mimo ghett na už tolikrát zmiňovanou…
Povstalci ŻOB, tváří v tvář drtivé nepřátelské přesile a německé taktice vypalování celých ulic, museli opustit otevřenější konfrontace a uchýlili se do bunkrů…
Neúspěch byl považován jak za porážku, tak i za potupu. Odpoledne toho dne byl zbaven velení Ferdinand von Sammern-Frankenegg, přestože za počáteční debakl nenesl vinu.
Dnes se podíváme na samotný bojový střet, který dnes známe pod názvem Povstání ve varšavském ghettu.
Sicherheitsdienst (SD, Bezpečnostní služba) byla zpravodajská služba SS a NSDAP – Národně socialistické německé dělnické strany.
Waffen-SS, česky Zbraně SS, byly jednotky SS, určené k běžným vojenským operacím. Představovaly německé zvláštní a cizinecké jednotky nacistické armády.
V této kapitole se podíváme, trochu méně podrobně, na ty, co měli za úkol povstání potlačit, židy povraždit na místě nebo zajistit jejich transport do vyhlazovacích táborů a ghetto zbořit.
Na začátku roku 1943 se konalo několik setkání mezi ŻOB a ŻZW. Jejich cílem bylo dosáhnout dohody mezi oběma organizacemi a sloučit je v jednu.