Praha Jeruzalém

Nově otevřené státní archivy odhalují pesimismus premiérky ohledně pravděpodobnosti získání zahraniční pomoci během jomkippurské války i její zoufalou prosbu adresovanou americkému ministru zahraničí Henrymu Kissingerovi.

Od: Arutz Sheva, 6. října 2021 8:52

Desítky nově otevřených dokumentů ze státních archivů ve středu ráno poukazují na depresivní duševní stav premiérky Goldy Meirové v prvních dnech jomkippurské války a na stres a zmatek, který pociťovala ohledně průběhu bitvy.

Druhý den války, 7. října 1973, obdržela Meirová pesimistické zprávy z místa. „Situace není dobrá ani na jedné ze dvou front,“ sdělili jí vyšší armádní důstojníci.

Zápisy z jednání vlády a záznamy z Meiřina deníku prozrazují, že v té chvíli požadovala, aby byla někomu, koho označovala jako „Naftali“ - jednalo se o amerického ministra zahraničí Henryho Kissingera – zaslána naléhavá zpráva s prosbou, aby do Izraele poslal letadla a tanky: „Řekněte mu, že je to S.O.S.,“ napsala.

Později toho rána se Meir dozvěděl krutou zprávu. „Brigádní generál Lior telefonicky informoval premiéra o zhoršení situace na Golanech a informoval o rozhodnutí evakuovat golanské obce... Informoval premiéra, že situace na severu je vážná a že letectvo zahájilo operace na severu, aby pomohlo pozemním silám.“ I to bylo odhaleno v dokumentaci.

Později téhož dne se Meirová radila s ministrem obrany Moše Dajanem a ministrem financí Pinchasem Sapirem. Premiérka se zdála být ohledně pravděpodobnosti získání finanční a vojenské pomoci ze zahraničí pesimistická. „Pomoc z jiných zemí je pro nás velmi malá... Lidé obecně nemají rádi Židy, a zvláště ne slabé Židy. Předhodili nás psům,“ řekla jim.

Na dotazy Meirové ohledně bojových ztrát ministr obrany odpovídal jen neurčitě a snažil se vyhnout uvedení jasných čísel padlých. Když Meirová naléhala a ptala se, zda je pravda, že bylo zabito 250 vojáků, Dayan řekl: „Možná víc. Z hory Hermon se vrátili pouze čtyři. Pokud jde o to, zda byli ostatní zajati nebo jinak, nevím, ale nejsou to malá čísla. Na večerním zasedání vlády poskytnu pouze fakta,“ dodal.

 

07. 10. 2021 05:51 599 Daniel Žingor Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem