Praha Jeruzalém

Jedna zpráva spekuluje, že předchozí spolupráce by mohla vést k oficiálním vazbám.

Od: All Israel News, 12. ledna 2022

Indonésie by se mohla stát další zemí, která normalizuje vztahy s Izraelem a připojí se k Abrahamovským dohodám - tentokrát na základě praktické spolupráce, která již probíhá.

Obě země se sblížily díky izraelským know-how společnostem, které v Indonésii pracují v oblasti potravinové bezpečnosti a zemědělství.

Šmuel Friedman je zemědělský poradce a podnikatel, který v Indonésii pracuje na výzkumném a vývojovém centru. Uvedl, že indonéský ministr obrany Prabowo Subianto - partner projektu - s ním souhlasí, že potravinová bezpečnost není o nic méně důležitá než bezpečnost samotná.

„To je to, co umíme. Nakonec přinášíme výsledky a vidíme spokojené zemědělce, takže nezáleží na tom, odkud to pochází,“ řekl Friedman.

Americký ministr zahraničí Antony Blinken nadnesl téma diplomatických vztahů s Izraelem při prosincovém bilaterálním setkání s indonéskou ministryní zahraničních věcí Retno Marsudiovou.

Indonésie, která není arabskou ani blízkovýchodní zemí, je domovem největší muslimské populace na světě. V tomto obřím asijském státě žije téměř 280 milionů lidí. Pro srovnání, nejlidnatější muslimskou zemí je Egypt s přibližně 100 miliony obyvatel.

Abrahamovské dohody podepsané v roce 2020 normalizovaly vztahy mezi Izraelem a Spojenými arabskými emiráty, Bahrajnem, Marokem a Súdánem. Tyto dohody zprostředkovala administrativa bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, ale Bidenova administrativa usiluje o jejich další rozšíření.

Indonésie potvrdila, že Blinken tuto otázku na setkání s Marsudim nadnesl. Mluvčí indonéského ministerstva zahraničních věcí Teuku Faizasyah v prosinci v písemném prohlášení uvedl, že „rozhovory o Izraeli nadnesl ministr zahraničí Blinken při setkání s indonéským ministrem během své návštěvy Jakarty“. 

Jeden z představitelů však připustil: „Je to dlouhý proces. Je tu jedno setkání a pak další a neoznačená letadla a všechny ty filmové věci, které k tomu patří - a pak se to jednoho dne stane.“

Podle deníku Jerusalem Post, který citoval anonymní zdroj: „Bidenova administrativa skutečně tlačí na izraelsko-indonéskou normalizaci a je velmi optimistická v tom, že k ní dojde.“

Navzdory chybějícím formálním vazbám probíhá mezi Izraelem a Indonésií již delší dobu množství kontaktů, zejména v oblasti obchodu a technologií. Izrael do země prodal stíhačky a bezpilotní letouny.

Před pandemií se počet cest Indonésanů do Izraele v posledním desetiletí zvýšil na 30 000 ročně.

Podle vysokého amerického diplomata Dennise Rosse by normalizace vztahů s Indonésií mohla být průlomem pro obecnější mír mezi Izraelem a muslimským světem.

Ross řekl, že pokud by Indonésie normalizovala vztahy s Izraelem „nebo dokonce učinila normalizační krok, jako je otevření obchodní kanceláře s Izraelem, byla by to velká věc“.

„Normalizace vztahů s Izraelem ze strany největšího státu s muslimskou většinou na světě, a to i v rámci nějakého procesu, by byla signálem mnohem širšího smíření mezi muslimy a Státem Izrael,“ řekl Ross. „Odráželo by to širší přijetí Izraele mezi těmi, kteří jej historicky odmítali. Izolace Izraele by tak byla mnohem obtížnější.“

Normalizace vztahů mezi Izraelem a Indonésií by možná znamenala konec bojkotu židovského státu ze strany celého muslimského světa. Kromě toho by se Indonésie jako velká a rychle rostoucí rozvíjející se ekonomika mohla stát významnou exportní destinací pro izraelské high-tech společnosti. 

Ross poznamenal, že Indonésie může normalizací vztahů s Izraelem také mnoho získat.

„Co by Indonésie za takovou vstřícnost vůči Izraeli od Spojených států získala? Odpovědí je s největší pravděpodobností příslib významných investic ze soukromého i veřejného sektoru,“ řekl Ross. „Není pochyb o tom, že pokud by Indonésie učinila normalizační krok, odráželo by to její očekávání ekonomických zisků - vyslala by ostatním signál o hodnotě takových vazeb.“

 

Necelé dva roky po podepsání historických Abrahámských dohod jsou již pro Araby i Izraelce viditelné vzájemně prospěšné hospodářské plody, přičemž to nejlepší je pravděpodobně teprve před nimi.

 

13. 01. 2022 07:13 104 Daniel Žingor Zdroj: All Israel news

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem