Mahallati z Oberlinu a Mousavian z Princetonu se podílejí na zločinech proti lidskosti a jejich zaměstnavatelé se podílejí na jejich krytí.
Autor: Len Chodorkovskij, 9. ledna 2022
Během dvou měsíců v létě 1988 byly tisíce politických vězňů odsouzeny k smrti nechvalně známou „komisí smrti“ Íránské islámské republiky, které spolupředsedal současný prezident íránského režimu Ebrahím Raisí, přezdívaný „teheránský řezník“.
Vězni, kteří si po odsouzení ve vykonstruovaných procesech již odseděli několik let ve vězení, byli okamžitě posláni na šibenici. Mnozí z nich před zavražděním podstoupili hrůzné mučení a jejich těla byla pohozena v neoznačených masových hrobech.
Dnes je Mahallati ředitelem programu blízkovýchodních a severoafrických studií na Oberlin College ve Spojených státech.
Nepřekvapí vás, že tento profesor míru vyzýval ke zničení Izraele a má za sebou dlouhou řadu antisemitských výroků. Během projevu v OSN v roce 1989 Mahallati označil Izrael za „islámské území, islámské dědictví“ a „islámský bod identity“. V závěru uvedl: „Jeho okupace sionistickými uzurpátory je přestupkem proti všem muslimům světa, a proto je jeho osvobození velkou náboženskou povinností a závazkem.“
Mahallati si také posteskl nad odsouzením pronásledování mírumilovné bahaistické komunity ze strany Islámské republiky, zatímco „Evropský parlament měl právo převychovávat činnost stoupenců některých sekt“ a „Spojené státy měly právo popravovat vrahy“.
Navzdory rostoucí kritice ze strany lidskoprávní komunity, včetně sovětského disidenta Natana Šaranského, bývalého íránského rukojmího Xiyue Wanga, Centra Simona Wiesenthala a rodin obětí, se prezidentka Oberlinu Carmen Ambarová a její vedení rozhodli ignorovat „trvalý závazek školy k udržitelné a spravedlivé společnosti“ a pokrytecky krýt Mahallatiho zločiny.
Mahallati bohužel není jediným bývalým představitelem íránského režimu, kterému americká univerzita umožnila znovu vejít na scénu. Právě minulý týden se znovu objevil případ princetonského profesora Seyeda Hosseina Mousaviana poté, co byl zachycen na kameru, jak se chichotá nad íránskými výhrůžkami vůči rodině bývalého zvláštního zástupce USA pro Írán Briana Hooka.
Podle Amnesty International „přímí pachatelé masakrů ve věznicích nejsou jedinými osobami, které musí být podrobeny trestnímu vyšetřování... k odpovědnosti musí být pohnáni také všichni bývalí i současní představitelé, kteří přispěli k atmosféře utajování a popírání usnadňující pokračující násilná zmizení tisíců obětí“.
Len Chodorkovskij je bývalý náměstek ministra zahraničí a hlavní poradce zvláštního zástupce USA pro Írán.