Praha Jeruzalém

Ostrá kritika ze strany izraelské administrativy v kombinaci s obnoveným ústupkem vůči Íránu nevěstí pro alianci nic dobrého. Jak vážně myslí prezident požadavek, aby se Izrael podřídil jeho požadavkům?

Autor: Jonathan S. Tobin, JNS.org, 31. října 2021

Pokud jde o izraelského premiéra Naftaliho Bennetta a ministra zahraničí Jaira Lapida, přinesl uplynulý týden dokonalou bouři okolností, která hrozí zkomplikovat jejich naděje na lepší vztahy se Spojenými státy.

Oba muži, každý ze svých důvodů, považují navázání dobrých vztahů s prezidentem Joem Bidenem a jeho administrativou za jeden z hlavních cílů své koaliční vlády, která se ujala úřadu v červnu. S ostrou kritikou se však setkalo americké ministerstvo zahraničí ve dvou otázkách: obnovení závazku znovuotevřít americký konzulát v Jeruzalémě a výstavba osad na Západním břehu Jordánu (v Judeji a Samaří).

K tomu se přidala zpráva, že se Írán vrací k jaderným jednáním ve Vídni. Toto tedy byly rány nadějím, že jim sesazení bývalého premiéra Benjamina Netanjahua, kterého Bidenův tým považuje za ztělesněného ďábla, zajistí prezidentovu přízeň a ochrání je před nepřátelstvím, které bylo charakteristické pro postoj USA k Jeruzalému v době, kdy byli demokraté naposledy u moci.

Možná věděli, že oznámení o výstavbě několika tisíc nových domů ve stávajících osadách na Západním břehu Jordánu, stejně jako označení šesti palestinských nevládních organizací za teroristické skupiny, vyvolá hněv Washingtonu. Oba si také bolestně uvědomují, že se jim nepodařilo přesvědčit Američany, aby ustoupili od svého odhodlání obnovit snahy o uklidnění Íránu a přivést ho zpět k jaderné dohodě, která je podle Izraelců katastrofou.

Veškerá sentimentální rétorika, kterou Bennett a Lapid dokázali na veřejnosti přednést o své náklonnosti k Bidenovi a víře v jeho přátelství k Izraeli, ztroskotala stejně jako jejich pádné argumenty a varování před pošetilostí angažmá v Íránu, které přednesli v soukromí.

Navíc prezidentovo jasné odhodlání znovu otevřít americký konzulát v Jeruzalémě, který by sloužil jako velvyslanectví pro Palestince, i když je ochoten počkat, až izraelská koalice v listopadu schválí rozpočet, vystavuje jejich vládu nebezpečí pádu, pokud se jim nepodaří zastavit něco, co podkopává suverenitu Izraele nad jeho hlavním městem.

Důležitější než životnost jejich vratkého spojenectví pravicových, levicových, centristických a arabských politických stran je však něco jiného. Bennett a Lapid by si měli klást otázku, zda je tato administrativa skutečně připravena vrátit se k situaci mezi oběma zeměmi, která existovala v prosinci 2016, i bez toho, že by měla za protivníka Netanjahua.

Pokud ano, čeká židovský stát v příštích letech těžká jízda. A žádné vytírání očí vírou v bipartitní konsensus v Americe podporující americko-izraelské spojenectví nebude stačit na zmírnění škod, které by mohla napáchat tato otevřeně antagonistická administrativa.

Argumenty pro nejhorší možný scénář rychlého a prudkého poklesu přátelství mezi oběma národy jsou silné.

První se týká personálního obsazení ministerstva zahraničí a Bílého domu.

Hodně se mluvilo a mluví o vřelých citech Bidenova ministra zahraničí Antonyho Blinkena a poradce pro národní bezpečnost Jakea Sullivana k Izraeli. A jakkoli měla tato trojice v průběhu let mnoho neshod s izraelskými představiteli, zejména během Obamovy administrativy, v níž všichni působili, není toto tvrzení nepravdivé. Na rozdíl od Obamy chovají všichni tři k židovskému státu určitou náklonnost a v Bidenově případě se vyznání přátelství datuje až do počátků jeho půlstoletí ve veřejné funkci.

Jeho přátelství však bylo vždy podmíněné. Jak obdivuhodně shrnul jeho kariéru bývalý ministr obrany Robert Gates, Biden se už 40 let mýlí ve všech důležitých zahraničněpolitických otázkách. Vždy svým posluchačům říká, jak moc má rád Izrael, ale zároveň si myslí, že ví lépe než jeho představitelé a obyvatelé, co je v jejich nejlepším zájmu. Věří v uplatňování „tvrdé lásky“ vůči neposlušným Izraelcům, kteří potřebují americké vedení.

Biden si také nenechá líbit kritiku. Jeho sebevědomí je takové, že výzvy vůči svému diktátu považuje za urážky. Netanjahu se o tom přesvědčil, když oznámení o výstavbě domů v Jeruzalémě v roce 2010 během Bidenovy návštěvy vedlo k velkému incidentu mezi oběma zeměmi kvůli údajně zraněným citům tehdejšího viceprezidenta.

Pokud se od té doby něco posunulo, tak to, že je Biden ještě více strohý, jak ukazují jeho soustavně zkratkovité reakce na předem nepřipravené otázky občanů i novinářů v posledních dvou letech.

Podmíneční přátelé Izraele

Biden a jeho hlavní poradci nejsou úplní fantastové, takže na rozdíl od bývalého prezidenta Baracka Obamy ve skutečnosti neočekávají, že se jim podaří zázračně dosáhnout dvoustátního řešení, které Palestinci nechtějí. Pokud si však Bennett udrží páteř a vzepře se Bidenově vůli ohledně konzulátu nebo najde odvahu se mu veřejně postavit v otázce Íránu, může mít zpětný ráz vážné následky.

Zatímco tři muži na nejvyšších místech jsou podmínečnými přáteli Izraele, kteří si myslí, že by měli židovský stát zachránit před ním samým, Bidenova jmenování na další úrovni moci už tak láskyplná nejsou. Někteří z nich, jako například náměstkyně ministra zahraničí Wendy Shermanová a Robert Malley, zvláštní vyslanec pro Írán, jsou veterány Clintonovy i Obamovy administrativy a mají na tyto vztahy mnohem méně příznivý názor.

Shermanová byla architektkou katastrofálních jaderných dohod se Severní Koreou i Íránem a ze svých chyb se nepoučila. Malley byl mimo jiné apologetem palestinského vůdce/teroristy Jásira Arafata a předním zastáncem sbližování s Íránem.

Stejně znepokojující je skutečnost, že v celé federální byrokracii jsou lidé, jako například Hady Amr, náměstek ministra zahraničí pro izraelské a palestinské záležitosti, kteří odrážejí názory demokratické základny na Blízký východ. Jsou mladší a více v souladu s intersekcionální ideologií a myšlenkami kritické rasové teorie, které dominují akademickému a levicovému aktivistickému diskurzu, a na Izrael pohlížejí s takovou mírou nepřátelství, jaká chybí starším mírovým zpracovatelům a diplomatům.

Neméně důležitým faktorem je Bidenova potřeba být v souladu s kongresovými progresivisty, na jejichž stranu se postavil v domácích otázkách. Než aby se postavil levicové „četě“ a jejím antisemitským a pro-BDS členům, Biden se jí raději dvoří. Nejde ani tak o ideologickou spřízněnost, jako spíše o politickou nutnost. Ví, že levice nejenže představuje budoucnost jeho strany, ale má mnohem více energie a vlivu na roztleskávací oddíly demokratů v médiích a popkultuře než stárnoucí proizraelští umírnění, i když ti jsou v početní převaze.

To znamená, že jakýkoli vzdor vůči izraelské administrativě poslouží levici jako příležitost k ještě důraznějším útokům na Izrael pod záminkou obrany prezidenta.

To vytváří skličující vyhlídky pro ty v Izraeli nebo ve Spojených státech, kteří se drží víry, že se v nadcházejících letech nebudou opakovat nepřetržité bitvy mezi Washingtonem a Jeruzalémem, které charakterizovaly vztahy mezi Obamou a Netanjahuem v letech 2009-2016.

Přesto Bennett a Lapid neztrácejí naději, že se jim podaří zabránit tomu, aby se jim situace vymkla z rukou.

Zaprvé mohou usilovat o to, aby Biden dodržel svůj slib, že spory s Izraelem zůstanou soukromé, místo aby se odehrávaly na veřejnosti, jak to dělal Obama. Pokud se tak stane, nebudou se ani ty nejhorší neshody zdát tak zlé.

Zadruhé mohou doufat, že nepřátelé Izraele, jak se jim to v nedávné historii často stávalo, přetáhnou své karty a zatlačí Bidenův tým zpět do kouta Izraele. Palestinský odmítavý postoj a podpora teroru a vůle Íránu dosáhnout svých jaderných ambicí - stejně jako jeho hodnocení, že je Biden příliš slabý na to, aby jim zabránil v dosažení jakéhokoli z jejich cílů - by se nakonec mohly ukázat jako rozhodující.

Biden nemá žádný politický kapitál, který by mohl spálit

V neposlední řadě mohou také počítat s nefunkčností Bidenovy administrativy. V uplynulých devíti měsících se demokraté vypořádali s celou řadou problémů, včetně katastrofy v Afghánistánu, krize na jižní hranici, zhroucení dodavatelského řetězce výrobků a ekonomické nevolnosti, která spolu s pandemií koronaviru jen tak nezmizí. Tyto problémy poslaly Bidenova volební čísla hluboko dolů, přestože začínal své prezidentství s obrovskou zásobou dobré vůle a podpory těch, kteří doufali, že představuje uklidňující vliv a kompetenci.

Na rozdíl od Obamy, který měl politický kapitál, který mohl spálit v marné politice na Blízkém východě a nesmyslném sporu s Netanjahuem, Biden nemá žádný, který by mohl využít. Izraelci mohou jen doufat, že bude natolik moudrý, aby žádný nepromarnil na stejně hloupé spory s kýmkoli, kdo bude v příštích letech řídit Izrael - ať už s Bennettem, Lapidem nebo Netanjahuem - které nijak nepřispějí k zajištění amerických bezpečnostních priorit ani politických vyhlídek demokratů.

Zda se tyto naděje naplní, záleží na Bidenovi, nikoli na jeho izraelských partnerech.

Jonathan S. Tobin je šéfredaktorem JNS-Jewish News Syndicate.

 

01. 11. 2021 07:00 268 Daniel Žingor Zdroj: United with Israel

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem