Praha Jeruzalém

Uvedeným účelem je „vzdělávat americké vedoucí představitele náboženských komunit... o realitě v Palestině/Izraeli“. Jednoduše řečeno to znamená ochlazení evangelikálního nadšení pro Izrael.

Autor: John Aman, WND News Center, 3. října 2021

Je Žid, ale George Soros není přítelem Izraele. Radikální miliardář v roce 2006 řekl deníku New York Times, že je „velmi kritický vůči Izraeli“.

To je slabé slovo. Izraelská vláda filantropa a ateistu s hlubokými kapsami odsoudila za to, že „financuje organizace, které hanobí židovský stát“. A bývalý velvyslanec USA v Izraeli David Friedman říká, že Soros udělal pro očerňování státu Izrael „více než téměř jakýkoli jiný člověk na světě“.

Soros, jeden z nejbohatších lidí na světě, využil své filantropie k tomu, aby odklonil americkou židovskou komunitu od její tradiční podpory Izraele. Pomohl založit J Street, levicovou židovskou lobby, která je nakloněna Palestincům a která se nyní staví do pozice alternativy k Americkému izraelskému politickému akčnímu výboru (AIPAC), dlouhodobě uznávanému proizraelskému mocenskému orgánu.

Soros také využívá svého bohatství k tomu, aby od židovského státu distancoval evangelikály, kteří jsou v USA dlouhodobě nejvýznamnější proizraelskou skupinou. Již deset let Soros poskytuje šestimístné granty skupině Telos Group, která vozí evangelikální vlivné osobnosti na placené zájezdy do Izraele a přiváží „izraelské a palestinské vůdce a aktivisty“, aby promluvili v USA.

Jak ukazuji ve své nové brožuře „Únos: Jak George Soros a jeho přátelé zneužívají vaši církev“ (k dostání v nakladatelství D. James Kennedy Ministries), Soros byl „andělským investorem“ společnosti Telos. V prvních třech letech jí poskytl polovinu počátečních finančních prostředků, celkem 713 500 dolarů. A od roku 2012 do roku 2019 Soros do společnosti Telos napumpoval dalších 1,6 milionu dolarů.

Uvedeným účelem Sorosovy štědrosti je „vzdělávat americké vedoucí představitele náboženských komunit ... o realitě na místě v Palestině/Izraeli“. Jednoduše řečeno to znamená ochlazení evangelikálního zápalu pro Izrael.

„Telos Group údajně prosazuje „proizraelskou, propalestinskou a mírovou“ agendu, ale problém je, že se tento slogan stal zástěrkou pro vysílání mnoha dezinformací, které jsou vždy namířeny proti Izraeli,“ řekl serveru JNS.org Dexter Van Zile, analytik křesťanských médií z Výboru pro přesnost zpravodajství o Blízkém východě v Americe (CAMERA). „Je to součást propagandy nebo mediální války proti Izraeli.“

Společnost Telos, kterou v roce 2009 spoluzaložili Todd Deatherage, evangelikální křesťan, a Gregory Khalil, americký právník palestinského původu, vzala do Izraele více než 110 skupin a poskytla evangelikálním vedoucím rozhodně propalestinský pohled. Na zájezdech Telosu vystupovali řečníci jako Mitri Raheb a Elias Chacour, tvrdí kritici židovského státu, kteří se vrhají do hlubokého antisemitského bazénu.

Raheb, bývalý pastor luteránské církve v Betlémě, rozvíjí opovrženíhodnou teorii, že Židé nemají žádný historický vztah k zemi Izrael. A Chacour, bývalý melchitský katolický biskup z Galileje, „často srovnával stát Izrael s nacistickým Německem“, píše Tricia Millerová, vedoucí analytička organizace CAMERA.

Takoví „experti“ mají na vysoce postavené evangelikály výrazný vliv. Lynne Hybelsová, spoluzakladatelka vlivné mega-církve Willow Creek Community Church, vzala více než 100 zaměstnanců a vedoucích pracovníků Willow Creek na zájezdy Telosu do „Izraele/Palestiny“, což je přiléhavý termín skupiny Telos pro židovský stát a sporná palestinská území. Hybels znevažuje Izrael za jeho „okupaci Západního břehu Jordánu a pokračující blokádu Gazy“, kterou označuje za „porušování lidských práv“, což jsou obvinění, která se shodují s palestinskými výroky.

Stejně tak zakladatel časopisu Relevant Cameron Strang nabídl svým čtenářům silně zkreslený obraz „Izraele/Palestiny“ ve svém článku s nadpisem „Blahoslavení kdo působí pokoj“ z roku 2014, který vyšel po jeho návštěvě Svaté země pod vedením společnosti Telos. Strangův příspěvek poskytl čtenářům - bez komentáře či korekce - tento kousek zjevné dezinformace od vůdce OOP Hanana Ašrávího: „Palestinci jsou potomky prvních křesťanů. Jsme pravděpodobně nejpřímější linií k původnímu křesťanství.“

Pro apoštoly, kteří byli všichni Židé, to byla bezpochyby novinka a zpočátku se jim myšlenka na Ježíšovy pohanské následovníky příčila. Také Palestince to zařadilo do prvního století, přestože byli jako národ vynalezeni až koncem šedesátých let.

Prohlížeč Ngram Viewer společnosti Google, který mapuje výskyt jedinečných výrazů v knihách od roku 1800 do současnosti, dokumentuje pozdní příchod Palestinců. Při hledání výrazů „palestinský stát“ nebo „palestinský lid“ se neobjeví téměř žádné výsledky před koncem 60. let 20. století, kdy jejich počet prudce stoupá.

Nejsou to však jen evangelické elity, kdo po Sorosem financovaných zájezdech Telosu zanevřeli na Izrael. Stalo se to i řadovým občanům. Po exkurzi v roce 2017 byla Katie Kallamová, dcera evangelického pastora, z židovského státu rozčarovaná. „Neuvědomila jsem si, jak velká část našeho obranného rozpočtu jde do Izraele,“ řekla Kellamová v rozhovoru pro Jewish Currents. „Bylo pro mě šokující zjistit, jak moc jsem jako Američanka spoluviníkem.“

Izrael je samozřejmě jedinou demokracií na Blízkém východě, prozápadním státem a silným spojencem USA. Je také obklopen nepřáteli, kteří ho chtějí zničit. Ale takové důvody pro pomoc Izraeli na zájezdech Telosu asi neuslyšíte.

Možná proto spoluzakladatel skupiny Telos Todd Deatherage řekl Jewish Currents, že je „snadné téměř převrátit lidi“ od sympatií k Izraeli k sympatiím k Palestincům.

Telos, který využívá evangelikální celebrity k oslovení evangelikální komunity, možná oslabuje podporu Izraele mezi mladšími evangelikály. Nedávný průzkum zaznamenal od roku 2018 42% pokles podpory Izraele mezi evangelikály ve věku 18-29 let. Někteří říkají, že pokles není tak prudký, ale i tak je to důvod ke znepokojení.

George Soros by to mohl považovat za návratnost své investice. Soros, označovaný za „jednoho z nejnebezpečnějších a nejmocnějších nepřátel Izraele v západním světě“, přinejmenším vidí, že to za ty peníze stojí.

John Aman je ředitelem komunikace v D. James Kennedy Ministries a autorem nové brožury „Únos: Jak George Soros a jeho přátelé zneužívají vaši církev“, která je tištěným doprovodem nového dokumentu D. James Kennedy Ministries „Jak levice krade vaši církev“. Tento článek původně zveřejnilo zpravodajské centrum WND.

 

05. 10. 2021 06:06 280 Daniel Žingor Zdroj: United with Israel

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem