SHRNUTÍ: Velikost teroristické hrozby na Středním východě od počátku takzvaného „arabského jara“ neustále roste. Potřeba modernizace zpravodajských služeb ve službách boje proti terorismu je předmětem zvláštního zájmu států Perského zálivu, které mají společný cíl bránit šíření nadnárodní teroristické sítě Íránu a omezovat škody způsobené šíitskými milicemi napojených na Írán. Nově vytvořená zpravodajská spolupráce mezi Izraelem a několika arabskými státy již několik íránských útoků zmařila.
Autor: Erfan Fard, BESA Center, 8. března 2021
Rozsáhlé stažení amerických vojenských sil ze Středního východu, ke kterému došlo během vlád Baracka Obamy a Donalda Trumpa, poskytlo Íránu příležitost ovládnout region. Díky americkému ústupu se státy GCC zhoubného vlivu a záměrů Teheránu obávají ještě víc.
Během posledních dvou měsíců upozornil izraelský Mossad zpravodajské komunity svých nových arabských spojenců na hrozby pocházející z Íránu a izraelské velvyslanectví v Etiopii bylo uvedeno do nejvyšší pohotovosti. Írán, který se v 90. letech pomocí Al-Káidy útočil na různá velvyslanectví, je teď podezřelý z plánování podobných teroristických útoků – tentokrát, aby vyslal Bidenově administrativě jednoznačný vzkaz, že musí s Íránem uzavřít dohodu a to urychleně.
Jak naznačují tato zatčení, spolupráce v oblasti boje proti terorismu mezi Izraelem a jeho arabskými spojenci eliminují schopnost jednotek Quds Íránských revolučních gard aktivovat spící buňky a realizovat své teroristické útoky.
Díky této nové zpravodajské spolupráci byly v lednu zmařeny plánované íránské teroristické útoky na izraelské, emirátské a americké velvyslanectví v blíže neurčené zemi východní Afriky. Írán vyslal do východní Afriky agenty, aby o těchto ambasádách, za účelem budoucích útoků, shromáždili informace. Někteří ze zúčastněných agentů byli evropští občané s íránským dvojím občanstvím, včetně strůjce zmařeného spiknutí.