Praha Jeruzalém

Bývalá šéfka OCHA není první zaměstnankyní OSN, která přišla o práci kvůli věcným připomínkám ke konfliktu mezi Izraelem a Gazou.

Od: All Israel News, 14. srpna 2022

Vysoká úřednice OSN přišla o práci poté, co odsoudila Palestinský islámský džihád za „nevybíravou raketovou palbu“ na Izrael v rámci nedávného vzplanutí konfliktu mezi Izraelem a teroristickou skupinou sídlící v Gaze.

Sarah Muscroftová působila jako vedoucí Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí na okupovaném palestinském území, než o svou pozici přišla.

Muscroftová ve svém veřejném pokárání raketové palby PIJ poznamenala, že bezpečnost všech civilistů je „prvořadá“.

„S úlevou sledujeme, že bylo (dohodnuto) příměří, které ukončuje nepřátelské akce s dopadem na palestinské i izraelské civilisty. Takové nevybíravé raketové ostřelování Islámského džihádu provokující izraelskou odvetu odsuzujeme. Bezpečnost všech civilistů je prvořadá - příměří musí být dodrženo,“ uvedla Muscroftová na Twitteru.

Odsouzení Muscroftové se setkalo s odezvou propalestinských aktivistů na sociálních sítích.

Dr. Yara Hawariová, která se sama označuje za „palestinskou akademičku, spisovatelku a vedoucí politickou analytičku“, označila komentář Muscroftové za „nechutné překrucování reality ze strany šéfa OCHA v Palestině. Izraelský režim přiznává, že provádí tzv. preventivní útoky, které začaly vypálením rakety na obytnou budovu. Výborně, Sarah, podařilo se ti být izraelštější než Izraelci“.

V návaznosti na reakci Muscroftová vydala omluvu.

„Jeden z mých předchozích tweetů byl špatně informovaný a smazala jsem ho. Upřímně se omlouvám za svůj špatný úsudek. Všichni civilisté - všude - musí mít možnost žít v míru,“ napsala na Twitteru.

Navzdory omluvě a smazání předchozího tweetu byla Muscroftová propuštěna a její účet na Twitteru byl zrušen.

Hillel Neuer, výkonný ředitel UN Watch, nevládní organizace zabývající se lidskými právy a hlídacího psa OSN, který informuje o absurditách tohoto mezinárodního orgánu, poznamenal, že rozzuřený dav na Twitteru nic neuklidní.

Muscroftové „plazivá omluva - za to, že správně odsoudila teroristickou organizaci Islámský džihád, která vypálila 1100 raket namířených na Izraelce, z nichž 200 chybně dopadlo do Gazy a zabilo vlastní lidi - rozzuřený dav neuklidnila. Nikdy se jim to nepodaří. Nyní svůj účet smazala,“ napsal Neuer na Twitteru.

Neuer poznamenal, že podobná událost se odehrála i loni, kdy úředník UNRWA, Agentury OSN pro pomoc a práci s palestinskými uprchlíky na Blízkém východě, věcně poukázal na přesné údery izraelských obranných sil na Hamás.

„Stejně tak loni Matthias Schmale z UNRWA uvedl, že údery IDF na Hamás jsou přesné. Hamás protestoval, a tak ho UNRWA vyhodila. Zástupkyně šéfa UNRWA Leni Stensethová se setkala s vůdcem Hamásu Jahjou Sinwarem, 'potvrdila svou solidaritu' a Schmaleho slova označila za 'neobhajitelná',“ napsal Neuer na Twitteru.

„Politika OSN je naprosto jasná: každý úředník, který se odváží veřejně odporovat falešnému vyprávění Hamásu a Islámského džihádu, bude odvolán,“ dodal.

Schmaleho zaměstnanci a teroristická skupina Hamás sídlící v Gaze vnímali jeho komentáře po loňském květnovém konfliktu jako chválu IDF. Po propuštění byl přeřazen k práci pro OSN v Nigérii. NPR se Schmaleho později zeptala, zda svých komentářů nelituje, a i po vyhazovu se Schmale tvářil, že se za svá slova omlouvá.

„Ano i ne. Kontroverzní rozhovor v izraelské televizi, o kterém mluvíte, se uskutečnil den po ukončení války. Byl jsem tedy unavený, víte, do té doby jsem poskytl, myslím, 70 rozhovorů, a přál bych si, abych jasněji formuloval body, které jsem chtěl říci. Nemyslím si, že podstata toho, co jsem řekl, byla špatná, ale měl jsem to formulovat jasněji,“ řekl.

„To, co jsem měl na mysli, byl jeden obraz,“ dodal. „Byl tam jeden dům srovnaný se zemí v moři domů. Mezi jednotlivými domy se dá udělat sotva milimetr. Zbývající domy kolem tohoto vybombardovaného byly víceméně neporušené.“

„Je neuvěřitelné, jak mohli s takovou přesností zničit jeden dům v moři domů,“ řekl Schmale pro NPR. „Ale v tom domě bylo deset civilistů, osm dětí a dvě ženy, včetně pěti dětí, které chodily do jedné z našich škol. Tak jak si někdo může myslet, že to ospravedlňuji tím, že to nazývám přesným úderem?“

 

15. 08. 2022 05:55 250 Daniel Žingor Zdroj: All Israel news

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem