Na místě, které je zmiňováno v historických dokumentech, se nacházejí také pozůstatky z římského a osmanského období.
Od: All Israel News 1. srpna 2022
Pod vedením Dr. Dvira Raviva začali studenti z katedry zemských studií a archeologie Bar-Ilanovy univerzity a dobrovolníci z Izraele i zahraničí kopat v Khirbet Tibnah, která se nachází na kopci v jihozápadní oblasti Samaří, východně od Šóhamu nedaleko Halamiše.
Tato oblast byla osídlena již od doby bronzové až do počátku osmanské éry - tedy asi 4 000 let. Předpokládá se, že na tomto místě žil a byl pohřben Jozue - biblický izraelský vůdce a Mojžíšův nástupce.
Na místě, které bylo prozkoumáno již v 18. století a je zmiňováno v řadě historických dokumentů, se nacházejí pozůstatky z římského a osmanského období, které byly objeveny v průběhu 19. století.
V roce 2015 Raviv vypracoval podrobnou mapu lokality s vyznačením hrobek, které také zakreslil. Shromáždil úlomky keramiky a zdokumentoval různé pozůstatky, které dokládají dřívější židovské osídlení v oblasti.
Ačkoli tyto povrchové průzkumy byly prováděny již v minulosti, nynější vykopávky jsou v Khirbet Tibna první. Během příprav na vykopávky byl minulý týden nalezen hrot římského kopí z 2. století, který měl ohnutý hrot, což znamená, že do něčeho narazil.
Dodal, že takové nálezy jsou v Izraeli vzácné, a vyjádřil naději, že nález by mohl souviset „s římskou vojenskou přítomností nebo s Bar Kochbovým povstáním“.
Kromě hrotu kopí byla nalezena také keramika a 18 mincí. Čtyři z mincí byly dostatečně zachovalé, aby mohly být identifikovány. Jedna je římská a pochází z let 58-59 n. l. Další stříbrná mince pochází z mamlúckého období (1260-1277) a je na ní vyobrazen lev, který je symbolem mamlúckého sultána Baibarse.
„Tato oblast je největší a nejpřístupnější svého druhu v prostoru mezi Jeruzalémem a Samařím. Kromě toho je hlavním městem okresu a v mnoha obdobích byla důležitým opevněným místem,“ uvedl Raviv.