Praha Jeruzalém

Den poté, co Hamás prohlásil, že se zdravotní stav zajatého Izraelce zhoršil, zveřejnil video, které údajně ukazuje Hišama al-Sajeda v nemocnici.

Autor: Gary Willig 28.6.22 17:11

Teroristická organizace Hamás v úterý zveřejnila video, které údajně ukazuje pohřešovaného izraelského civilistu Hishama al-Sayeda na nemocničním lůžku a napojeného na kyslíkový přístroj.

Video bylo zveřejněno den poté, co vojenské křídlo Hamásu vydalo neobvyklé prohlášení o stavu izraelských občanů, které drží v zajetí, v němž tvrdí, že zdravotní stav jednoho z nich se zhoršil.

Al-Sayed, beduínský občan Izraele, je v držení Hamásu od roku 2015, kdy se zatoulal do Gazy. Hamás od roku 2014 zadržuje také dalšího izraelského občana, Avera Mengistu. Oba muži trpí duševní chorobou.

Hamás rovněž zadržuje těla vojáků IDF Hadara Goldina a Orona Šaula od operace Protective Edge v roce 2014.

Hamás se snaží vytvořit dojem, že Goldin a Shaul jsou stále naživu, aby si zajistil výhodnější výměnu vězňů s Izraelem. Nedávný článek v Hamásem řízených novinách „Palestina“ tvrdil, že Šaul je upoután na invalidní vozík a že Goldin je v dobrém zdravotním stavu.

Izraelský bezpečnostní zdroj v reakci uvedl, že Izrael nemá žádné informace o změně zdravotního stavu vězňů držených Hamásem. Dodal, že se zřejmě jedná o pokus o psychologickou válku ze strany teroristické organizace.

Izraelský premiér Naftali Bennett v pondělí večer prohlásil, že Izrael považuje Hamás za odpovědný za stav izraelských občanů zadržovaných v Gaze.

„Hamás dnes v noci znovu dokazuje, že je cynickou a zločineckou teroristickou organizací, která v rozporu se všemi mezinárodními úmluvami a zákony zadržuje duševně nemocné civilisty a také těla padlých vojáků IDF. Za situaci zajatých civilistů je zodpovědný Hamás,“ řekl Bennett,

„Stát Izrael bude pokračovat ve svém úsilí, které zprostředkovává Egypt, o navrácení zajatců a pohřešovaných, a to zodpovědně a odhodlaně,“ dodal.

 

29. 06. 2022 05:12 97 Daniel Žingor Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem