Praha Jeruzalém

Turecko-izraelské vztahy se v poslední době oteplily, ale Cavusogluův plán navštívit sporné místo údajně vyvolává nové napětí.

Autor: Adina Katzová, World Israel News, 20. května 2022

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v posledních měsících nadbíhá Izraeli ve snaze zlepšit vztahy mezi oběma zeměmi.

Po incidentu s flotilou Mavi Marmara v roce 2010 Izrael a Turecko na šest let přerušily diplomatické vztahy. Na palubě lodi, která se snažila prolomit izraelskou námořní blokádu Gazy, zahynulo devět tureckých občanů.

V době, kdy se vztahy zlepšovaly, přijeli na pozvání Erdogana na státní návštěvu Turecka prezident Isaac Herzog a první dáma Michal Herzogová. Jednalo se o první státní návštěvu izraelského představitele v Turecku od roku 2008. Na uvítanou zazněla izraelská hymna Hatikva.

Minulý měsíc, kdy se izraelská policie potýkala s extrémními násilnostmi na Chrámové hoře během muslimského měsíce ramadánu, se však Turecko připojilo ke sboru arabských zemí, které z nepokojů obvinily Izrael.

Izraelská policie byla nucena vstoupit do mešity Al-Aksá, aby rozehnala násilné výtržníky, kteří znesvěcovali toto místo a ohrožovali veřejnost. Arabská mládež házela kameny a zápalné bomby na izraelskou policii i na židovské věřící modlící se u Západní zdi pod ní.

Všechny „spřátelené“ arabské země, které podepsaly s Izraelem dohody - včetně Egypta, Jordánska, SAE, Maroka a Bahrajnu - židovský stát odsoudily.

„Důrazně odsuzuji zásahy Izraele proti věřícím v mešitě al-Aksá,“ napsal Erdogan na Twitteru. „Turecko je vždy na straně Palestiny. Tyto události nám připomínají, že je nutné, aby všechny palestinské skupiny usilovaly o jednotu a usmíření.“

Erdogan nicméně v prohlášení uvedl, že Turecko bude „navzdory incidentům v mešitě al-Aksá udržovat své vazby s Izraelem, protože pevné vztahy s Izraelem jsou klíčem k obraně palestinských práv“.

Mezitím by měl příští týden do Izraele přijet turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoğlu, ale jeho plány na návštěvu vyvolávají třenice, uvedly Kan News. Diplomat oznámil svůj plán navštívit Chrámovou horu bez izraelského doprovodu, proti čemuž se postavila izraelská bezpečnostní agentura Šin Bet, která se obává nutnosti dodržovat bezpečnostní protokol.

Cavusoglu měl původně navštívit Jeruzalém již minulý měsíc, ale kvůli napětí v době ramadánu byla návštěva odložena.

 

22. 05. 2022 05:27 93 Daniel Žingor Zdroj: World Israel News

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem