Praha Jeruzalém

Reportáž ruské státní televize obviňuje Izraelce, že bojují po boku „ukrajinských fašistů“ proti těm, kteří „zachránili jejich prarodiče před holocaustem“.

Autor: Tal Heinrich 17. května 2022

Rusko tvrdí, že na 200 „izraelských žoldáků“ bojuje spolu s Ukrajinou ve válce proti Rusku, uvedla minulý týden televize Zvezda - kanál ruského ministerstva obrany - a signalizovala tak možný posun ve vztahu Moskvy k židovskému státu.

„Ukrajinským fašistům pomáhají izraelští emigranti, kteří přijeli zabíjet Rusy do Donbasu,“ tvrdila reportáž. „Bojují po boku nacistů a proti těm, kteří zachránili jejich prarodiče během holocaustu.“

Izraelský zpravodajský server Ynet poznamenal, že to není poprvé, co Moskva obvinila Izraelce z vměšování do ozbrojeného konfliktu. Minulý měsíc se na sociálních sítích rozšířilo video, na němž izraelští dobrovolníci v ukrajinské armádě hovoří hebrejsky a děkují izraelské vládě a hlavnímu ukrajinskému rabínovi za podporu.

Izraelská média zdůraznila, že vojáci, kteří na nahrávce vystupují, jsou neplacení dobrovolníci, které proto nelze označit za „žoldáky“.

Podle ruského ministerstva obrany se do bojů s ukrajinskými silami zapojilo přibližně 7 000 zahraničních bojovníků z 63 zemí, včetně občanů Izraele, Polska, Spojených států, Kanady, Rumunska, Velké Británie a Gruzie.

Ruský televizní kanál tvrdil, že „šílené zabijácké žoldáky“ naverboval Pentagon a ministerstva obrany členských států NATO. Někteří byli naverbováni organizacemi a nadacemi, které je vyzbrojily zbraněmi a poskytly jim platbu za jejich služby, uvedla reportáž a zdůraznila, že několik zahraničních bojovníků trpí vážnými psychickými problémy. 

Rusko rovněž obvinilo Izraelce, že údajně bojují v řadách ukrajinského „Azovského praporu“, krajně pravicového vojenského pluku, jehož bojovníci v současné době útočí na ocelárnu v obleženém přístavním městě Mariupol, ve snaze zabránit Moskvě dosáhnout strategického a symbolického vítězství.

Tato pěší jednotka je dlouhodobě poznamenána spojením s neonacistickou a bělošskou suprematistickou ideologií. Taková tvrzení byla ústředním bodem ruského ospravedlnění invaze, které ji označilo za „speciální vojenskou operaci ... k demilitarizaci a de-nacifikaci Ukrajiny“.

Podle ukrajinských představitelů byl pluk v září 2014 začleněn do Národní gardy a od té doby ze svých řad vyloučil extremistické elementy a rekrutoval židovské bojovníky.

David Arahamia, vysoký poradce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, v pátek řekl listu Times of Israel: „Azovstal nyní chrání asi 40 židovských hrdinů.“

Zpráva Zvezdy také obvinila Židy z podpory „ukrajinského nacismu“ a použila rétoriku, která odráží nedávné antisemitské výroky ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova. Naznačovala, že Zelenskyj „zradil své židovské předky, kteří bojovali proti nacistům spolu s Rusy v ghettu, nebo tam s nimi zemřeli“.

„Co na tom, že Zelenskyj je Žid? Tato skutečnost nepopírá nacistické živly na Ukrajině. Domnívám se, že Hitler měl také židovskou krev,“ řekl Lavrov během rozhovoru na začátku května. „Někteří z nejhorších antisemitů jsou Židé.“

Lavrovovy výroky se setkaly nejen s všeobecným pobouřením izraelských představitelů a politiků, ale byly široce pranýřovány i na mezinárodní úrovni.

Podle úřadu izraelského premiéra se ruský prezident Vladimir Putin za Lavrovovy výroky v telefonickém rozhovoru s Naftalim Bennettem omluvil, ačkoli Kreml ve svém prohlášení o telefonátu slovo omluva nepoužil.

 

19. 05. 2022 05:29 122 Daniel Žingor Zdroj: All Israel news

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem