Praha Jeruzalém

Jozuův oltář, Sebastiánský a Hasmonejský palác, poškozené arabskými vandaly, patří k místům určeným k úpravám.

Od: Israel Hayom, JNS.org, 25. ledna 2022

Ministerstvo pro záležitosti Jeruzaléma a kulturní dědictví oznámilo, že plánuje vyčlenit přibližně 10 milionů šekelů (3,2 milionu dolarů) na zachování, obnovu a záchranu památek v Judeji a Samaří.

Desítky památkových a archeologických objektů v Judeji a Samaří a v údolí Jordánu byly v posledních letech poškozeny úřady v Ramalláhu i zloději starožitností na palestinských územích.

Minulý měsíc deník Israel Hayom informoval, že zloději způsobili značné škody na starověkém římském amfiteátru v Samaří. V loňském roce palestinští silničáři zničili části 3200 let staré zdi na biblickém místě Jozuova oltáře na hoře Ebal nedaleko Nábulusu.

Ve snaze bojovat s tímto problémem vyčlení ministerstvo pro záležitosti Jeruzaléma a kulturní dědictví po schválení civilní správou přibližně pět milionů šekelů (asi 1,57 milionu dolarů) na rekonstrukční práce v Sebastii. Dalších 2,5 milionu šekelů (asi 787 000 dolarů) půjde na obnovu dalších míst v Judeji a Samaří. Dalších 2,5 milionu šekelů (přibližně 470 000 USD) půjde na úsilí civilní správy o lepší ochranu archeologických nalezišť v Judeji a Samaří.

Dalších 1,5 milionu šekelů bude v roce 2022 vyčleněno na rekonstrukční práce v Hasmonejských královských zimních palácích, komplexu hasmonejských a herodovských budov z období Druhého chrámu nedaleko Jericha, poté, co je poškodili místní arabští vandalové.

Další milion šekelů půjde na průzkum archeologických nalezišť v Judské poušti.

Ministerstvo rovněž financuje tým pro ochranu památek, který nedávno zřídil Izraelský úřad pro přírodu a parky, aby vyhledával a obnovoval památky, které se v posledních letech staly terčem vandalů.

„Ničení památek, které probíhá pod záštitou PA, ničí historii celého regionu a já se budu snažit proti tomu bojovat. Zachování památek v Judeji a Samaří je národním posláním,“ řekl ministr pro záležitosti Jeruzaléma a kulturní dědictví Ze'ev Elkin.

Kromě těchto snah uspořádá Výbor Knesetu pro vzdělávání, kulturu a sport naléhavé zasedání k problematice ničení archeologických a památkových lokalit v Judeji a Samaří.

„V posledních letech jsme svědky opouštění a poškozování památek v Judeji a Samaří,“ uvedla předsedkyně výboru Nová naděje MK Sharren Haskelová. „Musíme chránit a bránit místa, která vyprávějí naši historii, a za tímto účelem jsem se rozhodla svolat výbor pro vzdělávání k naléhavé diskusi na toto téma.“

 

26. 01. 2022 05:42 78 Daniel Žingor Zdroj: World Israel News

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem