Praha Jeruzalém

V průběhu minulého roku, kdy probíhala jednání, Írán zvýšil obohacování uranu - klíčové složky pro výrobu atomové bomby - na historicky nejvyšší úroveň.

Autor: Adam Kredo, Washington Free Beacon, 24. ledna 2022

Podle dvou republikánských zákonodárců Bidenova administrativa zatajuje před Kongresem „tajnou dohodu“ s Íránem, zatímco ve Vídni pokračují jednání o přepracované jaderné dohodě.

V pátek pozdě večer se objevily zprávy, že Rusko navrhlo Íránu prozatímní jadernou dohodu s vědomím amerických představitelů. Dohoda by údajně zrušila některé sankce vůči Íránu výměnou za omezený soubor omezení jaderného programu země. Podle televize NBC News, která o dokumentu informovala jako první, Rusko nabídlo Íránu dohodu na okraj probíhajících jednání ve Vídni. Teherán údajně prozatímní dohodu odmítl s tím, že dává přednost rozsáhlé dohodě, která mu zajistí nečekané miliardové příjmy. Republikánští zákonodárci tvrdí, že podrobnosti dohody jsou před Kongresem utajovány.

„Rusko poslalo Íránu tajnou dohodu,“ řekl v pátek během tiskového rozhovoru pro Washington Free Beacon republikán Michael McCaul, vedoucí republikán ve výboru pro zahraniční záležitosti Sněmovny reprezentantů. „Rusko se nyní snaží převzít vedení v jednáních s Íránem. Jedná se o tajnou dohodu. Ještě jsme ji neviděli.“

Existence tohoto dokumentu naznačuje, že Spojené státy a mezinárodní partneři usilují o alternativní prozatímní dohodu s Íránem, neboť snahy o uzavření přepracované verze dohody z roku 2015 váznou kvůli stále tvrdšímu postoji Íránu. Republikáni v Kongresu tvrdí, že Bidenova administrativa během uplynulého roku ignorovala žádosti o informace o stavu jednání a o tom, jak bude nová dohoda vypadat. Server The Free Beacon minulý týden poprvé informoval o tom, že Bidenova administrativa brání více než desítce kongresových vyšetřování jednání a zmírnění sankcí.

Bidenova administrativa je povinna předložit Kongresu jakoukoli novou dohodu před jejím podpisem díky zákonu z roku 2015, Iran Nuclear Deal Review Act, který byl přijat poté, co Obamova administrativa obešla dohled Kongresu a podepsala původní dohodu.

„Zprávy o tom, že Bidenova administrativa spolupracuje s Rusy na tajné jaderné dohodě s Íránem, jsou dvojnásob znepokojivé,“ uvedl pro Free Beacon člen sněmovního výboru pro ozbrojené služby Mike Gallagher. „Zaprvé vytvářejí střet zájmů s Ruskem, protože se snažíme zabránit invazi na Ukrajinu. Za druhé, preventivní zmírnění sankcí a nepředání prozatímní dohody Kongresu by porušilo zákon o přezkumu íránské jaderné dohody. Administrativa musí ukončit svou současnou kapitulaci před Ruskem a Íránem dříve, než bude pozdě.“

„Prakticky žádná komunikace“

Předsedkyně republikánské konference Sněmovny reprezentantů Elise Stefaniková během pátečního telefonátu uvedla, že Bidenova administrativa je ohledně jednání tajnůstkářštější než Obamova.

„V Obamově éře se snažili komunikovat se členy Kongresu a snažili se nás přesvědčit - nepodařilo se jim to –„že je to dobrá dohoda,“ řekla Stefaniková. „Ale s Bidenovou administrativou a republikány ve Sněmovně reprezentantů v důležitých výborech, které se týkají této záležitosti, neprobíhala prakticky žádná komunikace.“

Ministr zahraničí Antony Blinken během páteční tiskové konference po setkání s ruským ministrem zahraničí uvedl, že Spojené státy doufají, že Moskva využije svého vlivu na Írán a přiměje jej k přijetí nové dohody.

„Musím říci, že Rusko sdílí náš pocit naléhavosti, potřebu zjistit, zda se můžeme v nadcházejících týdnech vrátit k vzájemnému dodržování dohody,“ řekl Blinken. „A my doufáme, že Rusko využije svého vlivu a vztahů, které s Íránem má, aby na Írán zapůsobilo s tímto pocitem naléhavosti, a stejně tak, že pokud toho nebudeme schopni, protože Írán odmítne přijmout nezbytné závazky, že budeme při řešení nebezpečí, které představuje obnovený íránský jaderný program, postupovat jinou cestou.“

McCaul na tiskovce rovněž prozradil, že podle odtajněných odhadů je Írán „na pokraji svého obohacování materiálu na jadernou úroveň“ a bude mít „funkční jadernou bombu během příštího roku až roku a půl“.

V průběhu minulého roku, kdy probíhala jednání, Írán zvýšil obohacování uranu - klíčové složky pro výrobu atomové bomby - na historicky nejvyšší úroveň. Pokračoval také v práci na balistických raketách a dalších pokročilých zařízeních, která mohou doplnit jeho jaderný program.

Pokud bude dosaženo nové dohody se Spojenými státy, budou vůči Íránu zrušeny všechny hospodářské sankce, které na něj Trumpova administrativa uvalila. To zahrnuje i sankce na íránský ropný sektor, který je pro režim klíčovým zdrojem peněz.

 

25. 01. 2022 06:58 417 Daniel Žingor Zdroj: United with Israel

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem