Praha Jeruzalém

Zařízení se údajně nachází na severozápadě Sýrie, nedaleko tureckých hranic.

Autor: Pesach Benson, United With Israel, 9. prosince 2021

Podle člena syrské opozice buduje režim Bašára Asada na severozápadě Sýrie jaderný reaktor s pomocí Íránu a Severní Koreje.

V rozhovoru pro saúdskoarabské noviny Okaz, který převzal deník Jerusalem Post, bývalý syrský poslanec Mohammad Barmo uvedl, že reaktor vzniká na planině Al-Ghab nedaleko tureckých hranic. Barmo zdůraznil, že Írán pokračuje v rozvoji svého jaderného programu a vyzval Západ, aby vůči Teheránu zaujal tvrdý postoj.

Varoval také, že pokud bude Írán schopen vyvinout jadernou zbraň, ostatní arabské státy „budou mít právo vlastnit (jaderné zbraně v rámci strategického odstrašení a zachování arabské národní bezpečnosti¨“.

Saúdská zpráva byla zveřejněna v pondělí v době, kdy se ve Vídni zadrhla jaderná jednání mezi USA a Íránem.

Izrael zničil první syrský jaderný reaktor v roce 2007. Reaktor Al Kibar se nacházel v západní syrské provincii Dajr az-Zaur. Při útoku bylo údajně zabito deset severokorejských techniků. Sýrie popírala, že by Al Kibar byl jaderným zařízením, ale inspektoři Mezinárodní atomové agentury později našli stopy uranu a grafitu a dospěli k závěru, že se skutečně jedná o neohlášené atomové zařízení.

Provincii Deir ez-Zor, včetně oblasti, kde se reaktor nacházel, ovládl v roce 2014 Islámský stát. Izrael v roce 2018 přiznal provedení leteckého útoku.

V posledních několika letech se pravidelně objevovaly zprávy, podle nichž Sýrie budovala jaderné zařízení v Al-Kusayru na západě Sýrie.

Izraelská politika, jejímž cílem je zabránit nepřátelům v získání jaderných zbraní, je známá jako Beginova doktrína, kterou v roce 1981 formuloval tehdejší premiér Menachem Begin, aby ospravedlnil útok na irácký reaktor Osirak v roce 1981.

Na tiskové konferenci dva dny po iráckém útoku Begin řekl: „Vybrali jsme si tento okamžik: teď, ne později, protože později může být pozdě, možná navždy. A kdybychom nečinně přihlíželi, dva, tři roky, nanejvýš čtyři roky, a Saddám Husajn by vyrobil své tři, čtyři, pět bomb. ... Pak by tato země a tento národ byli ztraceni, po holocaustu. V dějinách židovského národa by došlo k dalšímu holocaustu. Nikdy více, nikdy více! Řekněte to tak svým přátelům, řekněte každému, koho potkáte, budeme bránit náš lid všemi prostředky, které máme k dispozici. Nedovolíme žádnému nepříteli, aby vyvinul zbraně hromadného ničení namířené proti nám.“

V pozdějším rozhovoru pro americkou televizi Begin zdůraznil: „Tento útok bude precedentem pro každou budoucí izraelskou vládu. ... Každý budoucí izraelský premiér bude za podobných okolností jednat stejným způsobem.“

Izrael je jedinou známou zemí, která provedla vojenský úder na jaderná zařízení. Zásahy na obě zařízení proběhly před jejich zprovozněním, aby se zabránilo úniku radiace.

Ačkoli mezinárodní mínění bylo za údery na Al Kibar a Osirak proti Izraeli, západní představitelé od té doby uznali, že byly údery správné.

 

12. 12. 2021 06:08 127 Daniel Žingor Zdroj: United with Israel

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem