Praha Jeruzalém

Jeruzalém se obává, že jakákoli dočasná dohoda by se mohla stát trvalou, aniž by byly řešeny klíčové problémy.

Autor: Batya Jerenberg, World Israel News, 18. listopadu 2021

Američané předložili Izraeli myšlenku na prozatímní dohodu s Íránem o zmrazení obohacování jaderných zbraní mulláhy, která by byla předehrou k návratu k úplné dohodě z roku 2015, uvedl ve čtvrtek Barak Ravid v Axios a Walle. Jeruzalém je proti tomuto návrhu.

Americký poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan údajně před několika týdny nadnesl tuto otázku svému izraelskému protějšku Dr. Eyalovi Hulatovi. Zdroj návrhu ležel v jednom z evropských hlavních měst zapojených do rozhovorů s Islámskou republikou.

Dva americké zdroje Ravidovi sdělily, že se objevil v průběhu „brainstormingového“ telefonátu mezi nimi a že se jednalo pouze o obecný nástin bez konkrétních podrobností. Obecná myšlenka spočívala v tom, že by Spojené státy rozmrazily některá íránská aktiva nebo zrušily sankce na určité humanitární dodávky výměnou za to, že Írán zastaví některé části svého jaderného programu, jako je například obohacování uranu na 60 %, což je jen velmi malý krůček od materiálu vhodného pro výrobu zbraní.

Hulata údajně nebyl tímto návrhem nadšen a uvedl, že se Izrael obává, že by se z „prozatímní“ dohody mohla stát dohoda trvalá. To by znamenalo, že by si Írán mohl ponechat veškerý uran, který obohatil na úroveň daleko vyšší, než povolovala původní dohoda a také veškerou jadernou infrastrukturu, kterou v posledních měsících vybudoval a posílil.

To by nesmírně zkrátilo „dobu úniku“, pokud by se mulláhové kdykoli v budoucnu rozhodli pro bombu.

Hulata vznesl stejné námitky u Roberta Malleyho, amerického zástupce pro Írán, který tento týden přijel do Izraele v rámci konzultačního turné po amerických spojencích v regionu před obnovením nepřímých jaderných rozhovorů s Íránem, které mají být obnoveny koncem měsíce.

Jeruzalém chce pokračovat v tlaku na Írán, protože věří, že je to jediný způsob, jak dosáhnout pokroku s šíitským státem, který je pro Izrael hlavní strategickou hrozbou. Podle Ravidových zdrojů řekl Hulata Sullivanovi i Malleymu, že USA a Evropa by měly využít svého vlivu k tomu, aby Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) na svém zasedání příští týden Írán odsoudila za to, že brání inspektorům MAAE ve vstupu do různých jaderných zařízení v zemi.

Není jasné, jaký dopad by takový vzkaz Íránu měl na obnovení jaderných jednání.

MAAE v poslední době několikrát veřejně vyjádřila své zklamání nad íránskou neústupností. Minulý pátek šéf MAAE Rafael Grossi prohlásil, že je „zarážející“, že kromě některých „technických diskusí“ „neměl žádný kontakt s touto vládou..., která je zde již více než pět měsíců“.

 

21. 11. 2021 06:43 84 Daniel Žingor Zdroj: World Israel News

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem