Praha Jeruzalém

Předseda Palestinské samosprávy v projevu v OSN dal Izraeli ultimátum: Stáhněte se z našich území, nebo zrušíme uznání Izraele.

Autor: Elad Benari, Kanada, 24. září 2021 20:10

Předseda Palestinské samosprávy (PA) Mahmúd Abbás v pátek obvinil Izrael z „ničení dvoustátního řešení“.

V projevu na Valném shromáždění OSN prostřednictvím videospojení, z něhož citovala agentura Reuters, Abbás vyzval mezinárodní společenství, aby jednalo na záchranu dvoustátního řešení.

Předseda Palestinské autonomie obvinil Izrael, že výstavbou domů v Judeji a Samaří „ničí vyhlídky na politické urovnání založené na dvoustátním řešení“.

„Pokud budou izraelské okupační úřady pokračovat v upevňování reality jednoho apartheidního státu, jak se to děje dnes, náš palestinský lid a celý svět nebudou takovou situaci tolerovat,“ prohlásil Abbás.

„Okolnosti na místě nevyhnutelně vynutí rovná a plná politická práva pro všechny na území historické Palestiny v rámci jednoho státu. Ve všech případech si Izrael musí vybrat,“ dodal Abbás podle agentury Reuters.

Předseda Palestinské samosprávy také pohrozil, že Palestinci zruší uznání Izraele, pokud se do roka nestáhne z Judska, Samaří, Gazy a východního Jeruzaléma.

„Pokud toho nebude dosaženo, proč zachovávat uznání Izraele na základě hranic z roku 1967? Proč toto uznání udržovat?“ řekl Abbás.

 

Abbás rovněž ujistil, že Palestinská samospráva „zůstala dodnes věrná všem svým závazkům“, a zároveň prohlásil, že „Izrael nedodržuje své závazky vyplývající z podepsaných dohod a vyhýbá se účasti na mírových iniciativách a místo toho pokračuje ve svém expanzivním, koloniálním podnikání, čímž ničí vyhlídky na politické urovnání založené na řešení dvou států“.

Poděkoval mezinárodnímu společenství za finanční podporu palestinského lidu, ale prohlásil, že musí „podniknout hmatatelné kroky k oživení naděje a ukončení izraelské okupace naší země“, poté co prohlásil, že Izrael „praktikuje apartheid“ a „etnické čistky“ Palestinců.

Abbásovi asistenti před projevem uvedli, že bude hrozit rozpuštěním Palestinské samosprávy, pokud nebude vytvořen palestinský stát.

Abbás opakovaně prosazoval uspořádání mezinárodní konference o míru na Blízkém východě, čímž chtěl obejít snahy USA o obnovení rozhovorů.

Minulé snahy o zprostředkování mírové dohody pod Obamovou administrativou ztroskotaly v roce 2014, kdy Palestinská autonomie jednostranně požádala o vstup do mezinárodních organizací, čímž porušila podmínky rozhovorů.

 

26. 09. 2021 06:50 124 Daniel Žingor Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem