Praha Jeruzalém

Demokraté vyškrtli z návrhu zákona o výdajích podporu pro izraelský systém Iron Dome poté, co někteří levicoví poslanci pohrozili zablokováním rozpočtu.

Autor: David Rosenberg , 22. září 2021 7:51

Americká Sněmovna reprezentantů v noci na dnešek těsně schválila provizorní návrh zákona o výdajích a vypustila z něj plánované financování izraelského systému protiraketové obrany Iron Dome.

Provizorní plán výdajů byl schválen poměrem 220 ku 211 po stranické linii, přičemž demokraté ve Sněmovně reprezentantů návrh podpořili a republikáni se sjednotili proti němu.

Návrh zákona nyní poputuje ke schválení do Senátu, ačkoli časový harmonogram hlasování v horní komoře nebyl stanoven. Vzhledem k tomu, že Senát je rozdělen mezi republikány a demokraty půl na půl, budou muset demokratičtí lídři přesvědčit nejméně deset republikánských senátorů, aby překročili stranické hranice a návrh zákona podpořili - nebo použít legislativní manévr známý jako „usmiřování“, aby se vyhnuli požadavku 60 hlasů, který je obvykle nutný k zabránění obstrukci.

Kongres musí schválit nový zákon o výdajích, včetně zvýšení limitu pro zadlužování federální vlády, do konce současného fiskálního roku, tedy do 30. září, jinak bude od října čelit částečnému uzavření vlády.

Republikánští zákonodárci odmítli plány na zvýšení dluhového stropu na 28,4 bilionu dolarů a kritizovali plán výdajů ve výši 3,5 bilionu dolarů, který se kongresoví demokraté snažili schválit společně s návrhem zákona o dluhovém limitu.

Provizorní návrh zákona, který v noci schválila Sněmovna reprezentantů, by zajistil financování do 3. prosince, do kdy lídři Sněmovny reprezentantů doufají, že se podaří dosáhnout dohody o kompletním výdajovém plánu pokrývajícím nadcházející fiskální rok.

V zájmu schválení zákona o financování vlády do prosince však vedoucí demokraté Sněmovny reprezentantů vypustili jednu miliardu dolarů z plánovaných výdajů, které by doplnily zásoby izraelského protiraketového systému Iron Dome v souladu se slibem Bidenovy administrativy, že pomůže židovskému státu udržet jeho obrannou síť proti příchozím raketovým útokům.

Demokratka Rosa DeLauro, která předsedá vlivnému výboru pro rozpočtové prostředky Sněmovny reprezentantů, v noci oznámila, že pomoc Izraeli byla z návrhu zákona o dočasných výdajích vyškrtnuta.

„Dřívější verze legislativy obsahovala anomálii k průběžnému usnesení o poskytnutí finančních prostředků izraelské vládě v souvislosti se systémem Iron Dome. Verze, kterou máte před sebou, tuto anomálii neobsahuje,“ uvedla DeLauro.

„Dovolte mi vysvětlit proč: Výroba komponent systému Iron Dome probíhá na plný výkon a od okamžiku, kdy jsou finanční prostředky přiděleny, do okamžiku, kdy je Izrael obdrží, může uplynout 12 až 18 měsíců.“

„Memorandum o porozumění s izraelskou vládou stanoví dohodu o koprodukci finančních prostředků v ročním návrhu zákona o výdajích na izraelské programy spolupráce.“

DeLaurová přislíbila, že USA „plně dostojí“ svým závazkům vůči Izraeli k pozdějšímu datu.

Tento krok přišel poté, co řada demokratických zákonodárců pohrozila, že bude hlasovat proti jakémukoli návrhu zákona o výdajích, který by obsahoval vojenskou pomoc Izraeli.

Vůdce sněmovní většiny Steny Hoyer hovořil v úterý večer s izraelským ministrem zahraničí Jairem Lapidem a slíbil, že pomoc vyčleněná pro Iron Dome bude brzy převedena.

 

23. 09. 2021 06:21 92 Daniel Žingor Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem