Praha Jeruzalém

Alžírský judista Fethi Nourine se vzdal účasti na olympijských hrách v Tokiu poté, co mu bylo oznámeno, že se bude muset utkat s izraelským judistou Toharem Butbulem.

Autor: Elad Benari , 23. července 2021 3:58

Alžírský judista Fethi Nourine se vzdal svého místa na olympijských hrách v Tokiu poté, co mu bylo řečeno, že se bude muset utkat s izraelským judistou Toharem Butbulem, informovala ve čtvrtek izraelská média.

Oba by se v případě postupu utkali ve druhém kole.

Nourine podle alžírských médií prohlásil: „Nehodláme vyvěsit izraelskou vlajku a nebudeme si špinit ruce zápasem s Izraelci.“

 

Jeden z vysoce postavených členů alžírské delegace vysvětloval důvod Nourineho rozhodnutí slovy: „Měli jsme smůlu při losu. Důvodem odstoupení je to, že by se Nourine mohl utkat s Izraelcem.“

Podle zpráv by tato událost neměla být překvapením, protože i před dvěma lety Nourine odstoupil ze soutěže v Tokiu, aby se vyhnul střetu s Butbulem.

Izraelec pak na mistrovství světa skončil na sedmém místě.

Alžírsko, stejně jako mnoho muslimských států, nemá s Izraelem žádné vztahy. V dubnu 2018 odsoudil alžírský soud osm lidí k deseti letům vězení kvůli špionáži pro Izrael.

V prosinci označil šéf největší alžírské islamistické strany marockého premiéra Saada Eddine El-Othmaniho za „zrádce“ kvůli rozhodnutí jeho země normalizovat vztahy s Izraelem.

Sportovci ze zemí, které nemají vazby na Izrael, pravidelně odstupují ze sportovních soutěží, aby se vyhnuli střetu s Izraelci.

Nejznámějším incidentem posledních let byl případ íránského judisty Saída Mollaeie, který byl nucen vzdát se zápasu proti Izraelcům i poté, co Mezinárodní federace juda (IJF) a Írán dosáhly dohody, která stanoví, že Írán již nebude bojkotovat soutěže proti Izraelcům.

Mollaei později odcestoval do Německa, aby zahájil proces žádosti o azyl. V listopadu 2019 mu byl v Německu přiznán status uprchlíka a nedávno získal stříbrnou medaili na Grand Slamu v Tel Avivu, kde reprezentoval Mongolsko.

 

23. 07. 2021 05:22 157 Daniel Žingor Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem