Praha Jeruzalém

Indonésie, Malajsie a Brunea nemají s židovským státem žádné styky, ale Izrael se to snaží změnit.

Od: United With Israel, 17. června 2021

Podle zprávy, kterou tento týden přinesly Jerusalem Post, Izrael usiluje o navázání nových vztahů s Indonésií, Malajsií a Bruneou, muslimskými státy v jihovýchodní Asii.

Tyto tři státy s muslimskou většinou nemají s Izraelem formální vztahy a v minulosti se k židovskému státu stavěly kriticky, takže izraelské zájmy v regionu zastupuje velvyslanec Sagi Karni z izraelského velvyslanectví v Singapuru.

V rozhovoru pro agenturu Reuters velvyslanec Karni uvedl, že konflikt Izraele je konfliktem s Hamasem, nikoliv s palestinským lidem.

„Hamas je antisemitská organizace... Nejsem si jist, zda mnoho lidí, kteří se účastní debat na sociálních sítích, skutečně chápe radikální a fašistickou povahu Hamasu,“ řekl velvyslanec.

Karni zopakoval své přání budovat mosty v regionu a dodal: „Jsme ochotni mluvit, jsme ochotni se setkat a pokud jde o nás, máme dveře otevřené. Nemyslím si, že je tak těžké nás najít.“ Narážel tak na izraelská velvyslanectví ve Vietnamu, Thajsku, na Filipínách a v Myanmaru.

Izrael má také ekonomickou a kulturní kancelář na Tchaj-wanu.

V loňském roce podepsal Izrael historické dohody se čtyřmi arabskými státy: Spojenými arabskými emiráty, Bahrajnem, Súdánem a Marokem.

V jihovýchodní Asii je pro Izrael zajímavá zejména Indonésie.

Navázání vztahů s nejlidnatější muslimskou zemí světa by mohlo být mocným symbolem izraelské legitimity, otevřelo by mnoho lukrativních obchodních příležitostí a vážně by podkopalo palestinskou kampaň BDI. Indonésie je domovem 231 milionů muslimů, což představuje 12 % světové muslimské populace.

Dalšími důvody k optimismu na indonéské frontě jsou diskrétní obchodní vazby s Izraelem, které se často uskutečňují prostřednictvím jiných zemí. Navíc před pandemií Covid-19 navštěvovalo Izrael každoročně v průměru 30 000 indonéských křesťanských poutníků.

Indonésie, Malajsie a Brunea nemají v své konzuláty Ramalláhu, takže jsou jejich vztahy s Palestinci řízeny prostřednictvím příslušných velvyslanectví v Jordánsku.

 

20. 06. 2021 05:53 142 Daniel Žingor Zdroj: United with Israel

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem