Praha Jeruzalém

NEW YORK - V Muzeu křižovatky civilizací v Dubaji byla otevřena vůbec první výstava o holocaustu v blízkovýchodní zemi, která není Izraelem.

Autor: Sara Marcus, 7. června 2021 12:54

Výstava „Pamatujeme“, která byla pro veřejnost otevřena minulý měsíc, obsahuje video svědectví přeživších holocaustu, zkrácenou historii událostí vedoucích k holocaustu, umění zobrazující dětské oběti holocaustu a vyznamenání muslimů, kteří bránili Židy.

Rabín Elie Abadie, vrchní rabín Židovské rady emirátů, řekl CNN, že výstava pomůže osvětlit nacistické násilí proti Židům, ke kterému došlo ve 40. letech v Libyi, Tunisku a Iráku.

„Přestože většina lidí na Středním východě ví, že k holocaustu došlo, příliš o tom nemluví ani se toho moc nedozví. Nyní se region otevírá a tato výstava vzdává hold tomu, co se stalo a demonstruje veřejné uznání historie,“ uvedl Abadie.

Expozice vyznamenává egyptského lékaře Mohameda Helmyho, který studoval v Berlíně a podařilo se mu ukrýt několik Židů, i když byl sám několikrát zatčen nacisty. Byl prvním arabským muslimem, kterého Yad Vashem poctil za jeho hrdinství jako Spravedlivého mezi národy.

Expozice také vyzdvihuje albánskou muslimskou komunitu, která během války přijala židovské uprchlíky. Albánie byla jedinou evropskou zemí, jejíž židovská populace během války vzrostla, uvedl kurátor výstavy Yael Grafy.

„Je to jako slovník o holocaustu,“ řekl Grafy, který výstavu uspořádal jako vzdělávací zážitek pro lidi, kteří o hrůzách věděli jen velmi málo. „Dozvíte se věci, které jste chtěli o holocaustu vědět, ale nikdy jste se neodvážili zeptat. Například „Co jsou to tábory smrti?“,„Plánovali nacisté vyvraždit Židy od počátku jejich režimu?“ nebo „Co znamená konečné řešení?'“

 

08. 06. 2021 06:15 90 Daniel Žingor Zdroj: HAMODIA

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem