Praha Jeruzalém

Policejní stížnost byla podána poté, co Hebrejská univerzita v Jeruzalémě odmítla disciplinárně potrestat odborného asistenta, který si přál smrt Židů.

Organizace Im Tirtzu ve čtvrtek uvedla, že podala stížnost na policii proti odbornému asistentovi na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě, který na svém profilu na Facebooku sdílel příspěvek požadující smrt Židů.

Skupina uvedla, že její arabskojazyčná kancelář objevila příspěvek Areej Khateeba, odborného asistent a doktoranda Hebrejské univerzity, který jej zveřejnil na svém profilu na Facebooku během nepokojů na začátku tohoto měsíce v izraelském hlavním městě v době, kdy Arabové propagovali antisemitské útoky proti Židům v Izraeli na sociálních médiích.

Video sdílené s příspěvkem ukázalo střety mezi policií a Araby na Chrámové hoře ve starém městě Jeruzaléma, pod nimiž byl titulek: „Zabijte je brzy a nenechte nikoho z nich“ - a Khateeb odpověděl: „Amen, prosím Bože.“

„Byli jsme v šoku, když jsme zjistili, že odborný asistent na Hebrejské univerzitě vyjádřil přání zavraždit nevinné lidi jednoduše za to, že jsou Židé,“ napsala studentská pobočka Im Tirtzu z Hebrejské univerzity vedení univerzity. „Je nemyslitelné, aby čestná instituce, jako je Hebrejská univerzita, zaměstnávala rasistické zaměstnance, kteří si přejí smrt Židů.“

Informován byl o případu také ministr školství Yoav Galant, který původně vyzval univerzitu, aby incident vyřešila.

„Podněcování a výzvy k násilí jsou v demokratické společnosti vážnými incidenty, zejména když se dostanou do vzdělávacího systému a jsou prováděny samotnými akademiky,“ uvedl Galant.

Im Tirtzu vyzval Hebrejskou univerzitu, aby byl Khateeb z univerzity propuštěn, ale univerzita vydala prohlášení, že to není v její odpovědnosti.

„Hebrejská univerzita usiluje o zajištění vzájemného respektu a tolerance a bere hrubá prohlášení učiněná v rámci akademických aktivit studentů nebo členů fakulty vážně,“ uvedla univerzita.

„Prohlášení přisuzované studentce… bylo učiněno mimo rámec univerzity a nesouvisí s jejím postavením studentky nebo asistentky pedagoga,“ tvrdila univerzita. „V této situaci, pokud dojde v tomto prohlášení k porušení státních zákonů, není to v pravomoci univerzity, ale v rukou donucovacích orgánů.“

Poté, co univerzita odmítla podniknout kroky k potrestání Khateeba, Im Tirtzu uvedl, že její pobočka Hebrejské univerzity podala na Khateeba policejní stížnost.

Autor: Redakce World Israel News, 27.května 2021

 

29. 05. 2021 08:56 189 Kristýna Kupková Zdroj: World Israel News

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem