Praha Jeruzalém

Brigádní generál v záloze Amir Avivi vylučuje dohodu o příměří s tím, že potření schopností Hamasu útočit bude trvat déle než současné boje.

 

Od: Arutz Sheva, 19. května 2021, 19:05

Podle brigádního generála v záloze Amira Aviviho, generálního ředitele Habithonistim Protectors of Israel, se to, co vidíme děje díky dvěma rozhodnutím v minulosti.

Avivi v rozhovoru pro Arutz Shevu vysvětlil, že odpojení Izraele od měst v Gaze, kvůli dohodám z Osla, umožnilo Hamasu vybudovat svůj raketový arzenál.

„Před Oslem bylo jediným skutečným problémem v Gaze házení kamením. Po Oslu se stala zcela militarizavanou,“ řekl.

Když premiér Ariel Šaron stáhl Izrael z Gazy, vedlo to ke vzniku teroristického státu ovládaného Hamasem, který začal budovat vojenskou infrastrukturu.

Uvedl, že mu Sharonův náčelník generálního štábu tehdy řekl, že se z Gazy do roka stane teroristický stát a „přesně to se stalo.“

 

Avivi uvedl, že řešením současné krize je, aby IDF pokračovala v útočení na agenty Hamasu a Islámského džihádu tak dlouho, dokud nebude mise kompletně splněna.

To znamená zničení minimálně 70 až 80% schopností Hamásu a Islámského džihádu.

Habithonistim volá po řešení tzv. „otevřeného konce“.

„„Otevřený konec“ znamená, že tam kde není příměří, není ani dohoda. Naším cílem je zlikvidovat všechny hlavní teroristy v Hamásu, všechny jejich vůdce. To pravděpodobně během operace nestihneme, takže to musí zůstat otevřené. Musíme se o to postarat později, ať už to bude za týden, za měsíc nebo za půl roku.“

Jediným způsobem, jak zajistit stabilitu v delším horizontu, bude odstranění jejich hlavních vůdců.

Cesta vpřed je tedy mít fyzické příměří, ale bez jakékoli dohody, uvedl Avivi.

 

Je třeba napodobit příklady v Sýrii a Hizballáhu v Libanonu. V Sýrii není žádné příměří, a když Izrael potřebuje zaútočit, aby se ochránil, zaútočí. Teroristická skupina Hizballáh má na 150 000 raket, ale nestřílí je po nás, protože Nasralláh žije schovaný v podzemním bunkru a ví, že pokud zaútočí na Izrael, bude zabit jako první.

Avivi dodal, že s více než 3000 raketami vystřelenými na velká města se Izrael musí poučit z toho, co v minulosti u Hamasu nefungovalo a najít nový kurz.

„Je nepřijatelné, aby za nás někdo rozhodoval, jak se máme bránit,“ řekl. „Musíme být silní. Máme jednu jasnou odpovědnost, zajistit bezpečnost Státu Izrael a lidu Izraele.“

S vojenskou infrastrukturou, kterou si Hamas v Gaze v letech od Osla vybudoval a po odpojení Izraele od Pásma, nastal vážný problém.

„Nyní se snažíme udělat vše pro to, abychom minimalizovali bojový potenciál Hamasu a vykoupili nějaký čas,“ řekl.

 

20. 05. 2021 06:09 209 Daniel Žingor Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem