Praha Jeruzalém

Není jasné, zda tento krok souvisí s odložením palestinských parlamentních voleb.

Autor: Elad Benari, 4. května 2021 4:08

Předseda Palestinské samosprávy (PA) Mahmoud Abbas v pondělí vyhlásil 30denní nouzový stav, uvedly i24NEWS.

Toto oznámení navazuje na Abbasovo rozhodnutí z minulého týdne odložit volby do PA na neurčito, ačkoli nic nenasvědčuje tomu, že by tyto dva případy byly nějak spojeny, protože takováto prohlášení se během pandemie koronaviru stala rutinou.

Abbás minulý čtvrtek v noci oficiálně oznámil, že budou palestinské volby odloženy a odvolal se na to, že Izrael odmítl povolit účast Arabům bydlícím ve východním Jeruzalémě.

„Rozhodli jsme se volby odložit, dokud nebude zaručena účast našich lidí v Jeruzalémě,“ uvedl Abbas v projevu, který odvysílala televize PA.

Abbás nedávno vydal dekret nařizující všeobecné volby na územích přidělených PA.

Tento dekret stanovil, že se volby budou konat 22. května. „Prezidentské“ volby se měly konat 31. července. Dále stanovil termín 31. srpna pro ustavení Palestinské národní rady.

PA soustavně požaduje, aby Izrael povolil hlasování i Arabům pobývajícím ve východním Jeruzalémě. V tomto ohledu pracují představitelé PA na mezinárodní scéně na tom, aby přiměli Izrael, aby s tímto požadavkem souhlasil.

PA v minulosti využila odmítnutí Izraele dovolit jeruzalémským Arabům volit jako záminku k tomu, aby se volby vůbec neuskutečnily.

Hamas, který je proti odložení voleb, v reakci na tento krok pohrozil konfrontací s Palestinskou samosprávou.

 

04. 05. 2021 05:20 106 Daniel Žingor Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem