Praha Jeruzalém

Místostarosta Jeruzaléma Aryeh King v exkluzivním rozhovoru s Arutz Shevou podává svůj názor na nepokoje Arabů ve východním Jeruzalémě a na to, co se bude dít v následujících dnech.

Autor: Yoni Kempinski, 20. dubna 2021, 0:17

V návaznosti na násilné nepokoje palestinských Arabů ve východním Jeruzalémě provedly Arutz Sheva rozhovor s místostarostou Jeruzaléma Aryehem Kingem, aby získaly představu o tom, jak jedná izraelská policie s rekordně velkým počtem protestujících v této velmi nestabilní situaci.

King, který se do dotyčných oblastí osobně vydal, aby viděl na vlastní oči, co se děje, uvedl, že je situace na místě velmi nebezpečná. Poznamenal, že zatímco v minulých obdobích Ramadánu docházelo také k podobným násilným protestům, avšak tyto současné jsou „jedněmi z nejhorších“, jaké viděl.

Rozdíl: Letos jsou davy mnohem větší, počet lidí přicházejících na demonstrace je větší a namísto teroristických útoků osamělých vlků teď „teroristické útoky provádějí davy“.

 

„Jsou to desítky nebo stovky útoků na jedno auto nebo jediného Žida,“ řekl. „To je něco, s čím jsme se ještě nikdy předtím nesetkali.“

Zmínil incident, kdy byl napaden Žid a byl zachráněn pouze několika Araby, kteří byli náhodou poblíž a viděli, co se děje. Řekl, že ne všichni Arabové podporují vznikající násilí a mnozí chtějí, stejně jako Židé, aby se jejich sousedství co nejdříve vrátilo k normálu.

Arabští obyvatelé východního Jeruzaléma ho kontaktovali přímo, aby mu řekli, že je třeba něco udělat, řekl. Škodí to místní ekonomice, řekli mu to dva majitelé arabských obchodů. Nakupují tam Židé, Arabové i turisté.

Po roce pandemie se obchody zápasící o přežití těšily na obchodní boom, který očekávali právě během Ramadánu. Místo toho „nikdo nenakupuje“.

„Lidé odsud utíkají,“ řekl King.

King zdůraznil, že je současná situace velmi vážná.

„Každý Žid se musí cítit natolik v bezpečí, aby tam mohl chodit, řídit své auto,“ řekl. „Lidé to musí pochopit. Toto je hlavní silnice do Kotel. Toto je hlavní cesta na Olivovou horu. Nemůžeme akceptovat, aby byla tato hlavní silnice blokována davem.“

 

King vysvětlil, že jedním z problémů podporujících pokračování násilí je to, že mnoho zatčených je současným právním systémem rychle propuštěno. Nazval to „neuvěřitelným“.

Poznamenal, že soudy jsou příliš shovívavé při rozhodování o propuštění osob obviněných z násilných útoků nebo terorismu. Policisté se mu svěřili, že předem vědí, že některé soudy nebo soudci lidi, kteří byli zatčeni pro násilné incidenty, okamžitě propustí.

„Snižuje to motivaci policie,“ řekl. „Myslí si, proč bychom měli riskovat životy, abychom zatkli někoho s vědomím, že náš soud je při (první jednání) propustí.“

King je přesvědčen, že bez ohledu na to, jak zlé se to zdá být, dostane se situace v příštích několika dnech pod kontrolou policie. Řekl, že má plnou důvěru v jeruzalémského policejního šéfa Dorona Turgemana, kterého zná osobně.

„(Policejní šéf Turgeman) je muž, kterého potřebujeme, a děkuji B..u, že ho tu máme právě teď a jsem si jistý, že tu změnu provede za den či dva,“ řekl King.

 

20. 04. 2021 06:23 511 Daniel Žingor Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem