Praha Jeruzalém

Americký představitel pro New York Times uvedl, že Izraelci útok označili za odvetu za dřívější íránské útoky na izraelské lodě.

Autor: Elad Benari, 7. dubna 2021, 5:05

Americký představitel v úterý pro The New York Times uvedl, že Izrael informoval USA, že jeho síly zasáhly přibližně v 7:30 místního času íránskou vojenskou loď Saviz v Rudém moři.

Představitel, který promluvil pod podmínkou anonymity, uvedl, že Izraelci útok označili za odvetu za dřívější íránské útoky na izraelská plavidla.

Tento představitel dodal, že Saviz byla poškozena pod hladinou ponoru.

Izraelští představitelé útok úterní noci nijak nekomentovali.

Zprávy z října 2020 naznačují, že byla Saviz, registrovaná jako obchodní loď a podezřelá z toho, že je tajnou základnou Islámských revolučních gard (IRGC), umístěna na strategickém místě na pobřeží Jemenu.

Automatizovaný přenos informačního systému a analýza komerčních satelitních snímků ukazují, že loď se za poslední tři roky sotva pohnula. Loď se nacházela v těsné blízkosti Suezského průplavu a úžiny Bab el-Mandeb a vytvářela úzké hrdlo průplavu.

Několik íránských zpravodajských serverů v úterý ukázalo obrazy plamenů a kouře, který se valil z zasaženého plavidla, ale podle The New York Times zůstává plný rozsah škod či případných obětí  doposud nejasný.

 

07. 04. 2021 05:50 167 Daniel Žingor Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem