Praha Jeruzalém

V oficiálním protestním dopise jordánské ministerstvo zahraničí tvrdí, že celá oblast mešity Al-Aksá je místem uctívání pouze pro muslimy.

Autor: Dalit Halevi, 2. dubna 2021, 4:58

Jordánské ministerstvo zahraničí ve čtvrtek zaslalo Izraeli protestní dopis požadující, aby Izrael jako „okupační moc“ přestal porušovat práva palestinských Arabů a udržoval stávající historickou a právní situaci ve východním Jeruzalémě a aby všichni respektovali pravomoci Islámské nadace.

Daifallah Al-Fayez, mluvčí jordánského ministerstva zahraničí, odsoudil izraelské akce v mešitě Al-Aksá, které se podle něj projevily ve vydání povolení „extremistům“ navštívit a „vniknout“ na Chrámovou horu.

 

Fayez uvedl, že politika Izraele vůči mešitě Al-Aksá je do očí bijícím porušením mezinárodního práva a povinností Izraele jako „okupační mocnosti“ v „okupovaném“ východním Jeruzalémě.

Zdůraznil, že mešita Al-Aksá je místem uctívání pouze pro muslimy a za řešení záležitostí mešity, včetně udělování povolení návštěvníkům, v souladu s mezinárodním právem, je odpovědný výlučně ředitel Islámské nadace v Jordánsku.

Chrámová hora byla po znovusjednocení Jeruzaléma v Šestidenní válce v roce 1967 ponechána v rukou jordánských Waqf. Waqf toho využily a odstranily všechny známky starověké židovské přítomnosti na tomto nejžidovějštím posvátném místě.

Policie ve snaze uklidnit Waqf diskriminuje Židy. Omezuje počet přítomných židovských věřících na Chrámové hoře v jeden okamžik tak, aby se zabránilo konfliktu s muslimskými věřícími. Chrámová hora se pro Židy v reakci na muslimské nepokoje často uzavírá a to navzdory důkazům, že muslimské nepokoje byly předem naplánovány, aby znemožnily přístup Židům.

Navzdory tomu palestinští Arabové pravidelně obviňují Izrael z arabských nepokojů a násilí na Chrámové hoře a obecně tvrdí, že se Izrael snaží tato místa „judaizovat“.

 

04. 04. 2021 05:44 148 Daniel Žingor Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem