Praha Jeruzalém

Saúdští uživatelé Twitteru snižují význam Jeruzaléma pro muslimy a naznačují, že by Chrámovou horu měli spravovat Židé.

Autor: Yakir Benzion, United With Israel, 8. března 2021

Saúdští uživatelé Twitteru nedávno prosazovali novou myšlenkovou linii, která zdůrazňuje význam muslimských modlteb směrem ke svatému městu Mekka v Saúdské Arábii a současně umenšení významu mešity Al Aqsa v Jeruzalémě, informovaly v neděli Israel National News (INN).

Kontroverzní kampaň se zdá být navržena tak, aby prosazovala poselství zdůrazňující význam saúdských měst Mekky a Medíny jako svatých míst islámu a pro muslimy eliminovala význam Jeruzaléma a Chrámové hory – tím by se snížila jakákoli islámská autorita Palestinců nad těmito místy.

Jedna ze zpráv údajně pochází od známého saúdského karikaturisty Fahda al-Jabiriho, který tweetoval, že „směr modliteb Židů pro nás není důležitý, pro nás je důležitá pouze naše vlast.“

Další tweet v angličtině je od marockého uživatele jménem Ibtissam Zegiga, jehož profil říká, že studuje hebrejštinu a chce mír, a vyzývá „drahé bratry a sestry“, aby se k tomuto hnutí připojili.

„Toto nedávné saúdské twitterové hnutí věří, že pro muslimy není důležitá Chrámová hora a čekání na Třetí (židovský) chrám. Nová éra jednoho míru.“

Podle těchto zpráv je saúdská kampaň reakcí na palestinské online urážky a skandování proti království Saúdské Arábie provolávané na demonstracích na Chrámové hoře po pátečních modlitbách. Saúdové v tichosti podporovali nedávné Abrahamské dohody o nastolení míru mezi čtyřmi arabskými zeměmi a Izraelem, což Palestince rozzuřilo.

Reakcí Saúdů je zdůraznění, že jeruzalémská Al-Aksa je prostě mešita jako všechny ostatní mešity, ale směr modliteb všech muslimů, bez ohledu na to, kde se právě na planetě nacházejí, je pouze k městu Mekka v Saúdské Arábii.

Jeden z mnoha podobných tweeterových účtu ze Saúdské Arábie uvedl, že muslimové nemají náboženskou povinnost pomáhat Palestincům v boji za Jeruzalém, kde Palestinci neustále zdůrazňují, že mešita Al Aqsa je „třetím nejposvátnějším místem islámu“.

„Náš Prorok, mír a požehnání s ním, nám ani jediným slovem nezanechal přikázání, že by Jeruzalém musel být osvobozen,“ píše se v tweetu a dodává: „Jediné dvě svaté mešity jsou v (saúdských městech) Mekka a Medina.“

„Nakonec je stále jasnější, že hlavní překážkou dosažení realizace volání „Chrámová hora je v našich rukou “, jsme my sami,“ řekl INN Tom Nissani, generální ředitel Nadace Temple Mount Heritage Foundation.

„Saúdové a Maročané nyní také zdůrazňují silné spojení židovského lidu s Chrámovou horou a snížení jeho významu pro islám,“ poznamenal Nisani. „Jedná se o historickou příležitost vyhnat nepřátelské (milice) Waqf z Chrámové hory a převést její správu plně na izraelské vedení, které ve spolupráci s Emiráty, Saúdy a Maročany, Židy i nežidy, umožní zcela svobodný přístup všech náboženství na tuto Horu a dosáhnout tak tohoto společného cíle.“

 

09. 03. 2021 06:19 1966 Daniel Žingor Zdroj: United with Israel

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem