Praha Jeruzalém

Jeruzalémský student ješivy koupil většinový podíl téměř zkrachované národní letecké společnosti, která příští měsíc znovu začne létat.

Autor: Paul Shindman, World Israel News, 17. září 2020

Izraelská letecká společnost El Al Airlines tento měsíc restartuje nákladní a v říjnu i osobní dopravu – tuto společnost totiž koupil 27letý student ješivy narozený v New Yorku, uvedly ve čtvrtek Globes.

Eli Rozenberg, narozený v New Yorku a nyní žijící v Jeruzalémě, se stal novým majitelem poté, co jeho investiční firma Kanfei Nesharim (hebrejský překlad Eagle’s Wings) koupila většinu akcií problémové společnosti.

Rozenberg je syn newyorského podnikatele Kennyho Rozenberga, který je generálním ředitelem řetězce domovů pro seniory a investuje do nemovitostí.

Kanfei Nesharim koupila 42,85% podíl v El Al za 150 milionů dolarů. Vláda Izraele, která se v rámci záchranného balíčku zavázala ke koupi jakýchkoli nechtěných akcií, jich koupila přibližně za 30 milionů dolarů, její  za podíl by tedy mohl dosáhnout 12 až 15% společnosti.

Nákup akcií byl součástí záchranného balíčku ministerstva financí ve výši 400 milionů dolarů, který zahrnoval i půjčku ve výši 250 milionů dolarů, za níž vláda v případě selhání ručí ze 75%, pokud budou akcie prodány na burze v Tel Avivu a při opatření ke snížení nákladů včetně propouštění 2 000 zaměstnanců, což je asi třetina pracovní síly El Al.

Když už neměla společnost žádnou hotovost k placení svých účtů, natož k vrácení peněz v řádu desítek milionů dlužných zákazníkům, jejichž lety byly kvůli pandemii zrušeny, byla El Al v červenci přinucena přestat létat.

Ve snaze o získání kontrolního podílu v El Al najal Eli Rozenberg Jasona Greenblatta, bývalého amerického mírového vyslance na Středním východě a poradce prezidenta Donalda Trumpa, který na začátku tohoto roku odešel z práce v Bílém domě.

Rozenberg byl jediným, kdo o akcie reálně usiloval – britsko-izraelský podnikatel Meir Gurvitz na začátku tohoto týdne oznámil, že již nemá zájem, a rusko-izraelský podnikatel David Sapir nepředložil do stanoveného termínu žádnou nabídku.

„Kanfei Nesharim na sebe v první řadě přebírá velkou zodpovědnost za obnovení důvěry cestujících a za zajištění pracovních míst tisíců zaměstnanců El Al a za to, že povede izraelskou leteckou společnost vstříc její bezpečné budoucnosti,“ uvedla společnost ve svém prohlášení.

Společnost El Al oznámila, že 1. října obnoví pravidelné lety do Atén, přičemž její dceřiná společnost Sun D’Or nabízí charterové lety do destinací v Řecku a Chorvatsku. Letecká společnost uvedla, že od 12. října plánuje obnovit lety na svých hlavních linkách do New Yorku, Londýna a Paříže.

 

18. 09. 2020 06:33 244 Daniel Žingor Zdroj: World Israel News

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem