Praha Jeruzalém

„Jsem tak šťastná, že se stěhujeme do Izraele a že už nikdy nebudeme muset nic takového zažívat,“ řekla jedna z imigrantek.

Autor: Izrael Kasnett, JNS, 9. srpna 2020

Počátkem tohoto týdne přiletělo do Izraele celkem 140 nových olimů (přistěhovalců) a na letišti Ben-Guriona je přivítala Pnina Tamano-Shata, izraelská ministryně pro přistěhovalectví a integraci a prezident Mezinárodního společenství křesťanů a Židů (IFCJ), Yael Eckstein, jehož organizace let zajistila.

Mnoho z těchto nových přistěhovalců, kteří v pondělí přiletěli, zažilo doma ve Francii určitý stupeň antisemitismu – to podle nich ovlivnilo jejich rozhodnutí přestěhovat se zpátky do Izraele.

Několik dní před odletem se svým manželem a třemi dětmi Barbara Simha Bohadana z Paříže uvedla: „Byla jsem propuštěna, protože jsem byla Židovka. Vedoucí lékárny, pro kterého jsem pracovala jako lékárnice, se ani nesnažil důvod mého propuštění nějak skrýt. Prostě mi řekl, že paruka nebo jakékoli jiné znaky mého židovství nejsou přijatelné, a že kdybych se jich nechtěla zbavit, mám prostě vstát a odejít. Takže jsem vstala a odešla.“

Bohadana řekla, že její manžel anesteziolog „měl také těžké najít si práci kvůli svému židovskému původu.“

„Vždy jsme byli sionisté a věděli jsme, že uděláme aliyah,“ dodala. „Jsme nábožensky založená rodina a dodržujeme tradiční židovský životní styl. Jsem tak šťastná, že se stěhujeme do Izraele a že už nikdy nebudeme muset nic takového zažívat.“

Téměř polovina nově příchozích jsou děti mladší 18 let. Jedenáct olimů jsou zdravotníci. Sedmnáct má kariéru v oblasti high-tech a 27 jich ​​má zkušenosti s profesemi svobodného umění. Padesát z nich se přesune do pobřežního města Netanya, severně od Tel Avivu, a 31 se plánuje přestěhovat do izraelského hlavního města Jeruzaléma. Ostatní budou hledat v jiných částech Izraele.

Lionel Giuili, 41 let, který udělal aliyah se svou ženou Stephanie a jejich třemi dětmi, poznamenal: „Moji rodiče žijí v Izraeli, stejně jako moje sestra a mnoho dalších členů naší rodiny. Vždy jsme věděli, že uděláme aliyah. Byli jsme vždy spojeni s Izraelem a dodržovali židovskou tradici.“

Podle Giuiliho bylo obsazení supermarketu Hypercacher Kosher v lednu 2015 „poslední kapkou, kterou pohár přetekl“.

K tomuto útoku došlo, když Amedy Coulibaly, terorista ISIS, zabil čtyři lidi a vzal několik rukojmí – poté byl zastřelen policií, která na supermarket zaútočila.

Po tomto incidentu se prý Giuili rozhodl přestěhovat do Izraele.

Ačkoli on ani jeho rodina netrpěli fyzickým násilím, mor antisemitismu měl přímý dopad na každého člena židovské komunity, řekl.

„Pokud jsem například seděl a jedl ve svém obchodě a slyšel jsem někoho vstoupit, automaticky jsem sundal kippu,“ řekl a dodal, že ze strachu z útoku on ani jeho děti nevycházeli na veřejnost s židovskými symboly.

Giuili poznamenal, že často cestoval do Izraele, navštěvoval členy rodiny a své rodiče, kteří žijí v Jeruzalémě. „Vždy jsem se v Izraeli cítil jako doma. V Izraeli se cítím svobodně a už nemusím skrývat svou židovskou identitu. Tento reflex, který jsem si vyvinul a který mě přiměl sundat si kippu a dát si ji do kapsy, už nebude potřebný.“

Řekl také, že ho  koronavirová pandemie vůbec nevystrašila: „Jsme si vědomi aktuální situace v Izraeli – ten se s ní, jako celek vypořádal dobře, zejména v první vlně, kdy Francie čelila nedostatku roušek.“

„Brány jsou stále otevřené, dokonce i v nouzovém režimu“

Při čekání na letišti na nové spoluobčany Tamano-Shata řekla: „V roce 2020 přivítáme více než 10 000 olimů z celého světa. Je pro mě velkou výsadou řídit aliyah během této náročné doby.“

„Blahopřeji našim bratrům a sestrám z Francie, kteří jsou sionisty a plní lásky k této zemi, a kteří dnes realizovali svůj sen o aliyahu a sjednocení s lidmi žijícími na Sionu,“ řekla.

Tamano-Shata vyzvala ještě více Židů, aby se do Izraele přestěhovali a řekla, že „Židé z Evropy a zbytku světa čelí v současné době složitým výzvám a každý Žid by měl vědět, že brány této země jsou mu stále otevřené, a to i během nouzového stavu nebo krize.“

Pokud jde o IFCJ, více než 20 let pomáhá Židům v jejich aliyah. V roce 2014 zahájilo toto společenství samostatnou činnost v oblasti imigrace a od té doby přivezlo do Izraele více než 23 000 Židů z 30 zemí světa. Novým přistěhovalcům je poskytována komplexní pomoc, včetně zvláštních grantů.

Eckstein pro JNS řekl, že 140 olimů představuje naplnění biblického proroctví a sionismu.

„V celé historii Izraele se Aliyah nikdy nezastavila,“ řekl. „Dokonce i v době koronavirové krize naše komunita stále pomáhá Židům vrátit se do své vlasti. Je pro nás takovým požehnáním, že máme křesťanské a židovské přátele v Americe a po celém světě, kteří nám i přes tyto výzvy pomáhají dělat naši práci.“

10.08.2020 06:59 Daniel Žingor632Zdroj: United with Israel