Židovský svátek Purim začíná ve čtvrtek 13. března večer. Letošní oslavy jsou nicméně jiné než ty předchozí.

Autor: Jeff Dunetz 13. března 2025 16:36
Nenávistné projevy a antisemitské incidenty po celém světě dosáhly děsivé úrovně. Svátek Purim nabízí poučení o tom, jak bojovat proti nenávisti, které čelí dnešní židovský svět.
Na svátek Purim má každý Žid příkaz poslouchat čtení Megily Ester – doslova svitku Ester. Megila je vyprávění z první ruky, které sepsala královna Ester a její bratranec Mordechaj, který ji vychoval; každý z nich je Žid.
Shrnutí příběhu vypráví o tom, jak perský král Achašveróš nařídil všem panenským ženám v říši, aby se zúčastnily přehlídky a on si mohl vybrat manželku. Vybral si Ester. Mordechaj radí Ester, aby svou víru skrývala.
Když se Mordechaj doslechne, že někteří palácoví strážci plánují krále zabít, řekne Ester, aby tuto informaci králi předala. Vrazi jsou na základě tohoto odhaleni a Mordechajův čin je zapsán do královské kroniky pro případnou odměnu.
Králův ničemný vezír Haman, toužící po moci, nařídil, aby se mu všichni v Persii klaněli. Protože věděl, že Židi se klaní pouze Bohu, odmítl se Esteřin bratranec Hamanovi poklonit, což vezíra velmi rozzlobilo, a to natolik, že se rozhodl Mordechaje popravit. A co hůř, zjistí, že Mordechaj je Žid, a vezír přesvědčí krále Achašveróše, aby mu povolil vyvraždit všechny Židy v říši (ze 127 zemí!).
Adar si vybral proto, že se dozvěděl, že v tomto měsíci zemřel Mojžíš, a myslel si, že je to pro Židy špatný měsíc. Nikdo mu však neřekl, že se Mojžíš v Adaru také narodil, takže je to skvělý měsíc. Čtrnáctý den měsíce adar si Haman vybral pro genocidu losováním. Hebrejské slovo pro los je pur. Jeho množné číslo je Purim, odtud název svátku.
Když se Mordechaj dozvěděl o Hamanově spiknutí, začal truchlit. Roztrhl si šaty, oblékl si žíněnou suknici a vyšel do města, kde se hlasitě modlil a plakal. Jeho nářek varoval bratry před nadcházející genocidou. V celé říši si Mordechajovo varování předával každý Žid, který ho slyšel.
Mordechaj naléhá na Ester, aby se za své židovské spoluobčany přimluvila u krále. Ester by kvůli tomu riskovala život, protože každý, kdo by šel ke králi bez předchozího předvolání, by byl popraven. Pokud však král při vstupu natáhne své zlaté žezlo, je jeho život zachráněn. Navzdory nebezpečí Ester odmítla mlčet a přihlížet zabíjení svých židovských spoluobčanů. Stráví tři dny modlitbami a řekne Mordechajovi, aby požádal její židovské spoluobčany, aby se modlili za úspěch toho, co se chystá udělat.
Ester se vydává k Achašveróšovi. Ten k ní vztáhne své žezlo a schválí její přítomnost. Ester požádá krále, aby přišel na hostinu, kterou připraví, a přivede Hamana. Na první hostině královna Ester požádá krále, aby ji poctil tím, že přijde na druhou hostinu. Na druhé hostině Ester králi řekne, že je Židovka a že Haman plánuje zabít ji i její lid. Rozzlobený Achašveróš nechá Hamana popravit. Ironií osudu je, že zlý vezír byl popraven na šibenici, kterou postavil, aby popravil Mordechaje.
Achašveróš si připomene Mordechajův čin a jmenuje ho novým vezírem. Král vyšle do celé říše zprávu, že Židé se mohou bránit.
Moře se nerozdělí, slunce se na obloze nezastaví a v purimovém příběhu nedošlo k žádným pohromám ani jiným zjevným zázrakům, což vyvolává dojem, že purimové ponaučení spočívá v tom, že Bůh je tu vždy, ať už ho vidíme, nebo ne. I když je to nepochybně pravda, dospěl jsem k názoru, že poučení Purimu není o tom, co Bůh udělal nebo neudělal; je o tom, co dělá nebo nedělá lidstvo.
V 19. kapitole, 16. verši knihy Vajikra (Leviticus), třetí knihy Tóry, se píše: Nebudeš chodit nahoru a dolů jako pomlouvač mezi svým lidem a nebudeš nečinně přihlížet, když se prolévá krev tvého bližního: Já jsem Hašem.
To je poučení z Purimu pro dnešní židovský svět!
Mordechaj se dozvídá o Hamanových plánech a nemlčí; veřejně promluví a zajistí, aby se zpráva rozšířila po celé říši. Jako královna byla Ester před Hamanovým ďábelským plánem pravděpodobně v bezpečí, ale navzdory své imunitě Ester riskovala život, aby se setkala s králem a zachránila svůj lid. Zatímco se připravovala, zbytek židovského národa se modlil za její úspěch. Ester se skutečně bezpečně setkala s králem Achašveróšem, ale podstoupila další riziko a řekla mu o Hamanových podlých plánech.
Na začátku Megily Mordechaj říká své sestřenici, aby svou víru skryla. Teprve když dá Achašveróšovi najevo, že je Židovka, je Haman poražen.
Svět se v posledních letech změnil. Bič antisemitismu se stal přijatelným po celém světě. Davy vyhrožují Židům na univerzitních kampusech. Někteří profesoři se k nim přidávají, někteří, kteří proti nenávisti bojují, přicházejí o práci. Členové Kongresu šíří protižidovskou nenávist. Ve Velké Británii zaznamenal Community Security Trust, britský židovský hlídací pes antisemitismu, v roce 2024 3528 antisemitských incidentů, což překonalo jen 4300 incidentů z předchozího roku.
Všechny výše uvedené události přišly po hrůzném teroristickém masakru Izraelců v říjnu 2023.
Šabat před svátkem Purim je šabat Zakhor, část Tóry, která se čte v synagoze. Šabat Zakhor vypráví o tom, že když opouštěli Egypt, Amálek z nenávisti zaútočil na nově osvobozené židovské otroky. Při týdenním čtení Zakhoru je Židům přikázáno, aby si připomněli zlo, které Amálek Židům na cestě z Egypta způsobil, a aby památku na Amálka vymazali z povrchu země.
Od tohoto prvního útoku až dodnes jsou Amálekovi potomci archetypálním nepřítelem Židů. Haman byl Amálekovým potomkem. Šabat Zachior 2025 viděli dav na Kolumbijské univerzitě, škole Ivy League v New Yorku, jak pokračuje v zastrašování židovských studentů. V Londýně vylezl na Alžbětinu věž Big Ben muž, který stál vysoko na věži u obřích hodin 16 hodin a mával palestinskou vlajkou.
Lidé, jestli někdy nebyl čas nečinně přihlížet, pak je to právě teď. Židé musí odhalovat antisemitismus a bojovat proti němu. Postavit se davům. Řekněte politikům, aby zrušili jakoukoli státní podporu organizacím, které antisemitismus podporují nebo umožňují, stejně jako to minulý týden udělal prezident Trump v případě Kolumbijské univerzity.
Tlačte na ostatní složky vlády, aby bojovaly proti nenávisti, například tlačte, aby byl zrušen daňový odpočet organizacím šířícím nenávist. Odhalte média, která antisemitismus ignorují nebo překrucují. Učte mlčící Židy, aby se zapojili. A mnoho dalšího.
Nejdůležitějším činem je projevit hrdost; neomlouvejte se za svou víru nebo lásku k Izraeli.
Jeff Dunetz , šéfredaktor časopisu The Lid, je ředitelem speciálních projektů a členem představenstva Herut NA (Severní Amerika). Herut je mezinárodní hnutí za sionistickou hrdost a vzdělání věnované ideálům sionistického vůdce z doby před druhou světovou válkou Ze’eva Jabotinského. Více informací o Herutu najdete na adrese www.HerutNA.org. Vevolbách do Světového sionistického kongresu (WZC) kandiduje na kandidátce Herut North America Slate 23.