Celosvětově rozšířená streamovací platforma zaměňuje skutečné příběhy za pohádky, které se řídí jejich agendou a tím, že o Izraelcích, Palestincích a jejich životech vytváří mylné představy.

Autor: Gidon Ben-Zvi, Honest Reporting, 27. dubna 2022
Obrovský růst, kterého Netflix dosáhl za něco málo přes dvacet let, je připisován kultuře, která podporuje myšlení mimo rámec, aby prostřednictvím příběhů, které platforma vypráví, vytvářela „empatii a porozumění“.
Pokud je tomu tak, jak je možné, že vedoucí pracovnici streamovací služby, která nabízí více než 221,8 milionu předplatitelů po celém světě závratnou nabídku filmů, televizních seriálů, pořadů, představení a dokumentů, bylo umožněno, aby se na sociálních sítích pustila do protiizraelské a antisionistické tirády a označila židovský stát za „násilnický, rasistický, koloniální a apartheidní“, aniž by byla pohnána k odpovědnosti?
Podle zprávy, která se doposud objevila pouze v místních izraelských médiích, se Hala Gabrielová, finanční ředitelka produkce společnosti Netflix, vyjádřila k „nebezpečí“ podpory Izraele, který byl podle ní založen „pod záštitou a s tvrzením, že Rusové a Evropané mohli být v Palestině přítomni před tisíci lety“.
V dalším příspěvku napsaném pod jejím twitterovým účtem „Tantura Film“ Gabrielová uvedla: „Izrael byl založen na páchání genocidy, jejím zakrývání a překrucování faktů. V porušování lidských práv Palestinců pokračuje v mnoha podobách dodnes. Amnesty definuje Izrael jako praktikující apartheid.“
Gabrielová, Američanka palestinského původu, která vyrůstala v Sýrii a USA, je také vedoucím produkce a produkčním účetním několika velkých studií v Los Angeles v Kalifornii. Gabrielovou nefinancovanou produkcí byl dokumentární film s názvem „Rabínská intifáda“, který „sleduje čtyři rabíny (Neturei Karta) po celém světě, aby zjistil, proč podporují osvobození Palestiny, když většina ostatních rabínů nechce“.
Neturei Karta je okrajová skupina čítající pouhých 5 000 členů (0,03 % celosvětové židovské populace), která odmítá existenci státu Izrael. Členové Neturei Karta věří, že židovská svrchovanost ve Svaté zemi může být nastolena až po příchodu Mesiáše.
Navzdory jejich mikroskopickému počtu se někteří přední světoví antisionisté snaží vykreslit Neturei Kartu jako zastánce názorů, které jsou reprezentativní pro celý židovský národ.
Tento falešný dojem usnadňuje argumentaci, že když „i Židé jsou proti existenci židovského státu, proč bych neměl i já“.
Netflix a „palestinská zkušenost“
Komentáře Gabrielové na sociálních sítích zpochybňují zásadní rozhodnutí společnosti Netflix týkající se jejího programu. V říjnu loňského roku Linda Sarsourová na Twitteru informovala o palestinských filmech a dokumentech, které se dostanou na Netflix. Vyzvala svých 325 000 sledujících, aby se „seznámili s palestinskou zkušeností“.
Zní to dost nevinně, dokud si neuvědomíme, že ze 17 filmů a dokumentů, které Sarsourová inzerovala, obsahovala naprostá většina buď zápletku, nebo podtext otevřeně nepřátelský vůči existenci Izraele.
A na rozdíl od mnoha filmů a televizních seriálů natočených v Izraeli, které mají jen velmi málo společného s „konfliktem“ nebo Palestinci, byl výběr palestinských filmů Netflixu zaměřen na udržování narativu oběti.
V této alternativní filmové realitě jsou Palestinci zobrazováni jako lidé žijící v uprchlických táborech nebo věznicích. „Palestinská zkušenost“, jak ji definuje Sarsourová, je znepokojivě úzká a z velké části se skládá ze života ve stínu kontrolních stanovišť a bezpečnostních bariér.
Podobně jako Hala Gabrielová i Linda Sarsourová v minulosti opakovala odvěký antisemitský tropus, že Židé věří, že jsou „nadřazenou“ rasou. Sarsourová veřejně prohlásila, že Izrael byl založen na myšlence „židovské nadřazenosti“.
Netflix zjevně považuje palestinskou kinematografii za legitimní způsob, jak seznámit veřejnost s životem Palestinců žijících v Judeji a Samaří a v pásmu Gazy.
Streamovací služba je totiž přesvědčena, že „…si více lidí zaslouží vidět své životy na filmovém plátně, a zavazuje se vytvářet příležitosti před kamerou i za ní pro lidi ze všech prostředí a kultur“.
Ale tím, že celosvětová streamovací platforma udržuje nesprávné charakteristiky o Izraelcích, Palestincích a životech, které žijí, zaměňuje skutečné příběhy za pohádky řízené agendou.
To, že Netflix nevyvodil odpovědnost vůči Halě Gabrielové za její pobuřující výroky o Izraeli, se tak podobá souhlasu.