Praha Jeruzalém

"Beresheet", první izraelská kosmická loď, pokračuje k oběžné dráze vzdálené 270 000 km od Země.

Od: Arutz Sheva, 7.3.2019 16:10

První izraelská kosmická loď ve čtvrtek odpoledne dokončila úspěšný manévr a to navzdory poruchám a komplikacím způsobeným vadným navigačním systémem hvězdného plavidla.

Podle prohlášení společnosti SpaceIL, soukromé izraelské společnosti, která Beresheet naprojektovala a postavila, kosmická loď v 15:11 izraelského času - i přes problémy s navigačním systémem - úspěšně provedla manévr.

"Dnes v 15:11 izraelského času provedla kosmická loď Beresheet spolu s pozemním týmem SpaceIL a Israel Aerospace Industries úspěšně plánovaný manévr. Kosmická loď Beresheet je na cestě k oběžné dráze vzdálené od Země 270 000 kilometrů (167,770 mil)."

"Manévr se zkomplikoval kvůli potřebě vypořádat se poruchou, ale byl úspěšně dokončen podle plánu. Během manévru byl hlavní motor Beresheetu aktivován po dobu 152 sekund."

"Další manévr se plánuje uskutečnit zhruba za dva týdny."

Kosmická sonda velikosti pračky je první izraelskou jednotkou schopnoupřistát na Měsíci. Vypuštěna byla letos 21. února z mysu Canaveral. Očekává se, že tato bezpilotní loď přistane na měsíci v dubnu.

Krátce po startu se však pozemní tým setkal s technickými problémy Beresheetu, včetně a závady v počítačovém systému, který si vynutil restart a promeškal jeden plánovaný manévr.

Od té doby však týmy SpaceIL a IAI tvrdí, že je kosmická loď i přes některé pokračující problémy schopna provést všechny potřebné manévry.

 

08. 03. 2019 07:11 116 Daniel Žingor Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem