Praha Jeruzalém

"Izrael zprávu zcela odmítá," říká premiér k průzkumu OSN, který tvrdí, že izraelská akce proti ozbrojencům v Gaze "může představovat válečné zločiny".

Od: Arutz Sheva a AFP, 28.2.2019 14:58

Předseda vlády Benjamin Netanyahu odsoudil zprávu Rady OSN pro lidská práva o izraelské reakci na nepokoje v Gaze.

"Izrael zcela odmítá zprávu Rady OSN pro lidská práva. Tato Rada ustanovuje novou úroveň pokrytectví a lží z posedlé nenávisti vůči Izraeli, jediné demokracie na Blízkém východě."

"Hamas je ten, který pálí rakety na izraelské civilisty, háže bomby a provádí teroristickou činnost během násilných demonstrací podél plotu."

"Izrael nedovolí Hamasu narušit izraelskou suverenitu a napadat své občany a ochrání si právo na sebeobranu. Vojáci IDF budou i nadále s odhodláním bránit izraelské občany před útoky Hamasu a teroristickými organizacemi financovanými Íránem, které deklarují svůj záměr zničit Izrael."

Netanjahu takto reagoval na průzkum OSN, který ve čtvrtek uvedl, že izraelská reakce na nepokoje v Gaze v roce 2018 může "představovat válečné zločiny".

"Izraelští vojáci se dopustili porušování mezinárodních lidských práv a humanitárního práva. Některé z těchto porušení mohou představovat válečné zločiny nebo zločiny proti lidskosti," řekl předseda nezávislé vyšetřovací komise OSN pro protesty na okupovaném palestinském území Santiago Canton, ve svém prohlášení.

Šetření, které zřídila Rada OSN pro lidská práva, vyšetřovalo možné porušení práva od počátku nepokojů 30. března 2018 až do 31. prosince.

"Týden co týden bylo na místech protestů zasahováno vojenskými odstřelovači více než 6 000 neozbrojených demonstrantů," říká zpráva.

"Komise se odůvodněně domnívá, že izraelští odstřelovači stříleli na novináře, zdravotnické pracovníky, děti a osoby se zdravotním postižením, přestože byli jasně rozpoznatelní," pokračuje.

Vyšetřovatelé uvedli, že se odůvodněně domnívá, že izraelští vojáci zabili a zranili Araby, "kteří se ani přímo nepodíleli na projevech nepřátelství ani nepředstavovali bezprostřední hrozbu."

Tým OSN také odmítl tvrzení Izraele, že protesty mají za cíl ukrýt teroristické činy.

"Demonstrace byly civilní povahy, s jasně uvedenými politickými cíli," uvedlo prohlášení.

"Navzdory některým činům zřetelného násilí Komise zjistila, že demonstrace nepředstavují bojové akce nebo vojenské kampaně."

 

01. 03. 2019 06:16 332 Daniel Žingor Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem