Praha Jeruzalém

Autor: ICEJ News

Diplomaté z Evropské unie ve středu na schůzce v Bruselu informovali své americké protějšky, že již není možné, aby Washington jednal jako jediný zprostředkovatel jednání mezi Izraelem a Palestinci. "Jestli tomu můžu dát titulek: Nic bez Spojených států, nic pouze se samotnými Spojenými státy," uvedla šéfka zahraniční politiky EU Federica Mogherini. "Jakýkoli rámec pro vyjednávání musí být mnohostranný a musí zahrnovat všechny hráče ... proces bez jednoho nebo druhého by prostě nefungoval, prostě by nebyl realistický."

Jako zástupci tzv. ad hoc styčné komise se zúčastnili také izraelský ministr pro regionální spolupráci Tzachi Hanegbi, zvláštní vyslanec USA Jason Greenblatt, předseda vlády palestinské samosprávy Rami Hamdallah a ministr zahraničních věcí Riad Malki, stejně jako ministři zahraničí z Jordánska a Egypta. Diplomaté a úředníci z několika zemí také využili příležitost k tomu, aby Greenblatta slovně napadli kvůli nedávnému oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa, který formálně uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele.

"Prezident Trump se domnívá, že pro dosažení pokroku v míru je zapotřebí čerstvé myšlení a odvážná rozhodnutí a že jsme jednali v souladu s touto vizí," řekl Greenblatt a dodal, že Jeruzalém je "kulturní a duchovní domov židovského národa po tisíce let. Prezident se vyjádřil naprosto jasně že, že Spojené státy neupřednostnily žádné řešení týkající se konečného stavu, včetně konkrétních hranic izraelské suverenity v Jeruzalémě. K hranicím jsme nezaujali stanovisko.".

Mogheriniová řekla novinářům: "Jakýkoli plán, který má možnost stát se realistickou cestou, ze zkušeností, které máme, nemůže být založen na dohodách z Oslo a na perspektivě dvou států." Dodala, že toto řešení bude mít mimo jiné výsledek, při němž bude Jeruzalém společným hlavním městem Izraele a budoucího palestinského státu.

 

02. 02. 2018 23:24 214 Daniel Žingor Zdroj: ICEJ ČR

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem