Praha Jeruzalém

Urážlivé zobrazení Hitlera u brány v Osvětimi bylo v indonézském muzeu po protestech odstraněno.
Od: AP

Indonéské muzeum vizuálních efektů, které povzbuzovalo návštěvníky, aby si pořídili selfí  s voskovou figurínou Adolfa Hitlera naproti vstupu do Auschwitz vyhlazovacího tábora, toto po protestech odstranilo.
Marketingový pracovník muzea De Mata Trick Eye uvedl, že v pátek večer byla socha odstraněna po výzvě Associated Press, která zdůraznila hněv židovských a právnických skupin.
Human Rights Watch (HRW) odsoudil výstavu jako "nemocnou" a Simon Wiesenthal Center (SWC), založený v Los Angeles, který bojuje proti popírání holocaustu a antisemitismu, požadoval jeho okamžité odstranění.
"Všechno je na tom špatně. Je těžké najít slova, jak je opovrženíhodné to je." řekl Rabbi Abraham Cooper, spolupracovník děkana SWC. "Pozadí je nechutné. Vysmívá se obětem, které vešly dovnitř a nikdy se nevrátily."
Muzeum, které má mezi voskovými figurínami asi 80 slavných osob, mělo Hitlera vystavené od roku 2014.
Obhajoba muzea jako "zábava"
Zpočátku bránili výstavu jako "zábavu" a uvedl, že je to jedna z nejoblíbenějších voskových figurín s návštěvníky muzea ve stylu infotainmentu v centrálním jávském městě Yogyakarta.
V neděli byl prostor v muzeu obsazeném Hitlerovým obrazcem prázdný a obraz Osvětimi, kde bylo nacistickým režimem vyhnáno více než 1 milion lidí, zmizelo.
Nebylo to poprvé, kdy nacismus a jeho symboly byly normalizovány nebo dokonce idealizovány v Indonésii, nejlidnatějším muslimském národě světa a domovu drobné židovské komunity.
Kavárna nacistů ve městě Bandung, kde číšníci nosili uniformy SS, působila v zahraničí pohoršení a hněv po několik let, dokud se na začátku letošního roku její dveře nezavřely.
V roce 2014 hudební video vytvořené indonéskými popovými hvězdami jako hold prezidentskému kandidátovi na úřad Prabowovi Subiantovi vyvolalo rozhořčení kvůli nacistickým podtextům.

14. 11. 2017 14:14 310 Daniel Žingor

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem